VEĽKÝ KRTÍŠ. Zabezpečenie ekologickej a energeticky úspornej stavebnej výroby a tiež vytvorenie pracovných miest pre znevýhodnených alebo ťažko zamestnateľných uchádzačov o zamestnanie priniesol slovensko-maďarský projekt na juhu stredného Slovenska. Realizovaný bol v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko a vyvrcholil v týchto dňoch odovzdaním novej prevádzkovej haly spoločnosti Green-Goes Kft. v meste Balážske Ďarmoty v Maďarsku.
Ako TASR informovala riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry pre rozvoj regiónu stredného Poiplia Mária Lőrincz, vďaka projektu sa rozšírili nielen výrobné kapacity partnera v Maďarsku, ale aj slovenskej stavebnej spoločnosti J-Stav Veľký Krtíš.
"Slovenská spoločnosť pred realizáciou projektu zabezpečovala likvidáciu stavebného odpadu, ktorý vzniká pri výkone stavebných a demolačných prác, prostredníctvom externého dodávateľa. Nebolo to však ekonomické a ani ekologické riešenie," priblížila Lőrincz.
Na zabezpečenie výroby šetrnej k životnému prostrediu firma preto zakúpila v rámci projektu nový mobilný drvič na spracovanie stavebného odpadu, príves na jeho prepravu, pásové rýpadlo na nakladanie sutiny a zariadenie na demoláciu budov.
Partnerská maďarská firma Green-Goes Kft. ako hlavný príjemca projektu vybudovala zase vo svojom areáli novú prevádzkovú halu, v ktorej sú umiestnené nové zariadenia zamerané na ekologické spracovanie zeleného stavebného odpadu. Okrem linky na briketovanie zelenej hmoty spoločnosť vybavila aj svoju opravárenskú dielňu ťažkých strojov moderným zariadením.
Pribudli pracovné miesta aj pre znevýhodnených
Vďaka realizácii projektu partneri vytvorili osem nových pracovných miest aj pre znevýhodnených alebo pre ťažko zamestnateľných uchádzačov o zamestnanie. Na projekt prispel Európsky fond regionálneho rozvoja celkovou sumou viac ako 1,04 milióna eur.
Ako Lőrincz ďalej uviedla, projekt zameraný na podporu zelených pracovných miest je jedným z kľúčových projektov Územného akčného plánu zamestnanosti s názvom Nové pracovné miesta v údolí Ipľa s ekologickým rozvojom v stavebníctve. "Okrem rozšírenia výrobných kapacít stavebných firiem akčný plán zahŕňa aj výstavbu nového ipeľského mosta v lokalite obcí Vrbovka a Őrhalom a realizáciu projektu zameraného na prispôsobenie odborného vzdelávania v oblasti stavebníctva k potrebám trhu práce, ktorý zabezpečí Spojená škola v Modrom Kameni v spolupráci s partnerom z mesta Balážske Ďarmoty," pripomenula. "Všetky tieto aktivity sa blížia ku koncu," dodala.
Realizáciu a riadenie všetkých spomínaných projektov zastrešuje Regionálna rozvojová agentúra pre rozvoj regiónu stredného Poiplia v úzkej spolupráci s maďarským partnerom Határmenti Régió Fejlesztéséért Alapítvány (Nadácia pre rozvoj pohraničného územia).