MURÁNSKA PLANINA. Na najznámejšom slovenskom sysľovisku je počas prázdnin poriadne rušno. Obdivovať roztomilé hlodavce sem denne prichádzajú desiatky turistov, dokonca aj spoza hraníc.

Nebojácne sysle pasienkové, ktoré si potravu berú priamo z ruky a tiež krotké somáriky, vďaka ktorým majú drobné zvieratká pohodlie na spasenej lúke, sú tu už niekoľko rokov veľkou raritou.
No turisti tu môžu obdivovať aj niečo iné. Pri sysľovisku sa totiž učia lietať mladé dravce. Niektoré majú korene až v Amerike.
Ľudí dravé operence zaujmú
Zoja a Ivana zo Sokoliarstva Lukáš v Muráni o živote dravých operencov vedia skutočne pútavo rozprávať. Mnohí návštevníci sysľoviska ani netušia, o čom vlastne sokoliarstvo je.
„Pri sysľovisku fungujeme už tretie leto. Prichádzame sem keď sa oteplí a sysle začnú vyliezať. Vtedy sem mieria aj ľudia, no a my ich chceme ukázať dravé vtáky, ktoré možnože doposiaľ ešte nevideli. Dokonca ich môžu pohladiť,“ hovorí Zoja s tým, že návštevníkom sysľoviska aktuálne prezentujú mladé dravce, keďže tie staršie majú umiestnené v kontaktnej ZOO v Liptovskom Mikuláši.
Tam mávajú s nimi a niekoľkokrát počas dňa vystúpenie.

Na Muránske planine môžu turisti aktuálne obdivovať sokola pestrého, tiež sokola myšiara, sovu lesnú, plamienku driemavú, tiež je tu jastrab harrisov, pochádzajúci z Ameriky aj ďalší zahraničný druh dravého operenca, konkrétne výr virgínsky.