KOKAVA NAD RIMAVICOU. Mnoho starých historických budov po Slovensku chátra. Rodina Ivana Hronca pochádza z Kokavy nad Rimavicou, k obci má veľmi osobný, vrúcny vzťah, ktorý ich priviedol k rozhodnutiu zachrániť schátralú historickú budovu Starej školy, ktorá dlhé desaťročia, od roku 1913 do roku 1990, slúžila na vzdelávanie.
Najprv ako meštianka, neskôr poľnohospodárska škola, lesnícka majstrovská škola a nakoniec ako Účelové zariadenie pre robotníkov lesného a vodného hospodárstva SR.

V 90. rokoch sa dostala do súkromných rúk a odvtedy chátrala.
Budovu kúpili v roku 2020 za účelom jej záchrany. S nesmiernou dávkou entuziazmu sa pustili do prvej fázy záchrany, a to čistenia budovy.
Vyniesli tony smetia, obili znečistené, zavlhnuté a plesnivé časti stien, triedili staré veci, medzi ktorými objavili viacero zaujímavostí ešte zo školských čias.
Pomoc v počiatočnej fáze poskytli obecný úrad v Kokave, ale aj viacero skvelých a pracovitých ľudí z Kokavy.
Pocta sklárskej tradícii
A v roku 2021, po čiastočnej úprave priestorov, sa budova školy po dlhých desaťročiach opäť otvorila verejnosti a počas 30. ročníka festivalu Koliesko sa konala výstava Príbeh skla I. ako pocta sklárskej tradícii v tomto regióne.
V tomto roku, opäť počas festivalu Koliesko, priestory Starej školy naplno ožijú a počas troch dní sa tu budú konať viaceré výnimočné kultúrno-spoločenské podujatia. A bude ich o čosi viac ako v minulom roku.
5. augusta sa uskutoční vernisáž výstavy Príbeh skla II, tentokrát v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave.

Atraktívna výstava
Na výstave budú vystavené najzaujímavejšie dizajnérske študentské projekty ateliéru Sklo VŠVU za posledných desať rokov pod vedením Patrika Illa.
Okrem toho budú vystavené viaceré fotografie a predmety historického skla z regiónu Gemer – Malohont – Novohrad, ktorý v minulých storočiach patril medzi výnimočné lokality sklárskeho umenia.
Nebudú chýbať historické ťažítka, džbány, fľaše, fajky, cievniky, ale aj pripomienka na kolekciu Zlatá Zuzana sklárskeho majstra Jozefa Staníka, výnimočná kolekcia, ktorá po uvedení na Expo v Bruseli v roku 1958 preslávila tento región a prácu našich sklárov po celom svete.

Súčasťou bude aj projekcia jedinečnej obrazovej publikácie Jany Šturdíkovej Chateaux po našom, v ktorej je zachytená dokumentácia okolo 150 chátrajúcich kaštieľov z rôznych miest po celom Slovensku, medzi nimi aj klasicistický kaštieľ zo začiatku 19. storočia.
Areál Starej školy ožije aj koncertami
V spolupráci so združením ArcArt a festivalom Hradby Samoty sa po prvýkrát v areáli Starej školy uskutočnia aj živé koncerty. 6. 8. od 18.00 vystúpia skupiny Collegium Musicum Tribute, Stroon a na záver Jori Jisiphson & Kragrowargomn k nemému švédskemu filmu Provozník smrti z roku 1921, film bude premietaný na vonkajšej fasáde školy.
Podujatie doplní, podobne ako v predchádzajúcom roku, panelová diskusia s názvom Kokava, región, Slovensko: Nové výzvy. Panelová diskusia bude so zástupcami verejnej správy, občianskych združení a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o modernizáciu a popularizáciu regiónu Gemer – Malohont – Novohrad.
Autentický región s pozoruhodným kultúrnym dedičstvom a prírodným bohatstvom, v ktorom sa nachádza množstvo kultúrnych aj technických industriálnych pamiatok, unikátnych starých stredovekých kostolíkov nedávno ocenených značkou Európske dedičstvo (European Heritage Label).

Región, ktorý je výnimočný aj prírodnou lokalitou s liečivými prameňmi, jaskyňami, ale aj jedinečnou históriou mnohých remesiel, medzi nimi vyniká najmä sklárstvo.
Napriek týmto benefitom ide o jednu z najmenej rozvinutých oblastí na Slovensku.
Otázkou diskusie bude otázka Kde je toho príčina a aké sú z toho cesty von?
Medzi hosťami diskusie budú Patrik Illo, VŠVU, Ladislav Biró, BBSK, Leon Sokolovský FF UK, Tomáš Krahulec, OOCR, Adriena Pekarová, historička skla, a ďalší.
V exteriéri areálu Starej školy budú vystavené aj inštalácie Hojda autorov Samuela Fajnora & Ivany Drobnej a Wax Worm autorov Alexa Zelina & Radovana Dranga, diela, ktoré patrili medzi obdivované aj počas Bielej noci v Bratislave.
Pestrý program budú dopĺňať workshopy pre deti a pre dospelých, napríklad realizácia vtáčích búdok, práca so včelami a odborné kurátorské sprievody o histórii a súčasnosti sklárstva v regióne a na Slovensku.
Stará škola Kokava pozýva na inšpiratívne dni v termíne od 5. do 8. 8. 2022.
Vzdelávanie je k cestou k poznaniu
A plány Starej školy do budúcna? Revitalizácia budovy a navrátenie k jej pôvodnému poslaniu, a to vzdelávaniu a kultúrno-spoločenskému vyžitiu pre obyvateľov tohto regiónu.
Zámerom je vybudovanie kultúrneho, galerijného a vzdelávacieho hubu so zameraním na sklársku tradíciu tohto regiónu, ktorá prekvitala na tomto území už od 18. storočia.
Vzdelávanie je cestou k poznaniu a práve na pôde Starej školy sa chceme o túto misiu pokúsiť.
Vieme, že cesta k naplneniu tejto misie je dlhá, ale veríme, že je užitočná a pre región prospešná.
Pozn.: Silvia Hroncová, autorka textu, je výkonnou riaditeľkou mediálnej spoločnosti Film Europe a kurátorkou OZ Stará škola.

Autor: Silvia Hroncová