ĽUBOREČ. Starostov v Novohrade, ktorí sa rozhodli nekandidovať aj v ďalšom volebnom období je niekoľko. Medzi nimi aj takí, ktorí okúsili starostovskú stoličku len jedno obdobie ako je to aj v prípade Dany Markovej v Mýtnej či Pavla Drugdu v Divíne.
My sme však zašli za starostom Ľuboreče v okrese Lučenec Marcelom Šupicom, ktorý svoju pozíciu opúšťa po troch volebných obdobiach. Rozhodnutie nekandidovať sa určite nerodilo ľahko, ale opustiť prácu s ľuďmi sa nechystá úplne. O tom, čo všetko viedlo k tomuto rozhodnutiu, nám povedal v rozhovore.
Prečo ste sa rozhodli nekandidovať? Bolo niečo konkrétne čo prevážilo misku váh pri tomto rozhodovaní?
Bolo to viacero faktorov, asi sa nedá povedať, že išlo o jeden konkrétny. Na jednej strane, cítim po tých 12 rokoch únavu. Je to veľakrát o tom istom, no zároveň paradoxne aj pestré. Práca s ľuďmi ma strašne napĺňa ale i vyčerpáva. Cítim, že potrebujem prestávku.

Posledné štyri roky boli veľmi vyčerpávajúce. Či už ide o koronu, alebo o to, čo sa deje v súčasnosti v domácej politike. To vôbec neprispieva k pocitu stability a podpory. Tá záťaž na samosprávy je obrovská.
Nie som tu nejako extra dlho, ale viem posúdiť vzťahy vládnej garnitúry voči samosprávam. Tie sa jednoznačne zmenili k horšiemu.
V článku sa ďalej dočítate:
- Súčasná vláda prestala so samosprávami komunikovať, informácie zrazu získavali zo statusov politikov na sociálnych sieťach.
- Čo prinesie budúcnosť je veľká otázka.
- Asi ešte pred piatimi rokmi sme si kládli otázku či VÚC majú zmysel a zrazu je tu niekto, kto samosprávam poskytol pomocnú ruku bez toho aby musel.
- Ľudia radi počúvajú populistických lídrov, ktorí doslova tliachajú, kričia, búchajú do stola.
- Starostovanie je o kontaktoch a hlavne o širokom spektre činností.
- Možno je nakoniec najväčším úspechom, že v Ľuboreči vytvorili komunitu ľudí, ktorí chcú pomôcť bez nároku na odmenu.
- Slovensko je príliš malé. Ľudia vnímajú, čo sa deje okolo nás a prelievajú to aj do osobných vzťahov
Človek tu neočakáva nejaké uznanie za dobre vykonanú prácu, ale minimálne základný rešpekt by tu mal byť. Netreba sa k nám správať ako k nesvojprávnym jedincom.
V posledných dvoch rokoch sme vykonávali množstvo úloh, ktoré nám neprináležali. A dovolím si tvrdiť, že isté obdobie počas pandémie to bolo len na samosprávach a štát si neplnil svoje povinnosti.