LUČENEC. Chceli, aby ich mentálne aj telesne postihnuté deti žili v dôstojných podmienkach. Od tých má však objekt sociálnych služieb (DSS) v Slatinke pri Lučenci ďaleko. Sídli totiž v chátrajúcom kaštieli.
Avšak ani päťtisíc podpisov na petícii a slzy zúfalých rodičov Mariana Kotlebu v čase, keď bol predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja, neobmäkčilo.
Márne vtedajšieho župana vyzývali, aby podpísal zmluvu na rekonštrukciu domova z európskych peňazí.
Dočkali sa len odpovede, že chybu urobili poslanci a zmluvu napokon nepodpísal.
Ešte na jeseň 2014 tak dal stopku projektu deinštitucionalizácie zariadenia DSS Slatinka Lučenec.
Dnes je situácia iná.
Zdravotne hendikepovaní ľudia sa z kaštieľa postupne presťahujú do kompletne zrekonštruovaných domov v Lučenci a vo Vidinej.
Najmä tí, ktorí nespadajú do kategórie najvyššej podpory sa tešia, ako sami hovoria, zo slobody a života bežných ľudí.
Jeden z nich dodnes spomína na obdobie, keď žil v haličskom zámku. Je rád, že časom, keď sa tam v jednej miestnosti tiesnilo 39 chlapcov, už nadobro odzvonilo.
„Poskytujeme rôzne druhy sociálnej starostlivosti, konkrétne prevádzkujeme útulok pre ženy s deťmi, v Lučenci sa na Hviezdoslavovej ulici nachádza zariadenie podporovaného bývania, v ktorom budú žiť ľudia so strednou a vyššou mierou podpory s mentálnym postihnutím. V objekte na Ulici Dekréta Matejovie máme DSS s celoročným pobytom. Tu sú umiestnení klienti s vysokou mierou podpory s mentálnym postihnutím. Vo Vidinej budeme pre 12 klientov poskytovať sociálne služby s týždenným pobytom,“ priblížila Renáta Šimová, riaditeľka DSS Slatinka a pozornosť upriamila na objekt stojaci na Rázusovej ulici v Lučenci, od ktorého klientom v stredu 12. októbra symbolicky odovzdali kľúč.