POLTÁR. Chrípky a jej podobných ochorení pribúda. V rámci Banskobystrického kraja bol tento týždeň na tom najhoršie okres Poltár.

Pacientov naďalej trápi aj Covid-19. V kraji lekári zaregistrovali 671 nových prípadov. Pripomínajú však, že ide prevažne o variant Omikron, ktorý má miernejší priebeh, s čím súvisí aj nižší počet testovaných osôb.
V súvislosti s chrípkou pracovníci Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pripomínajú, že toto ochorenie niektorí ľudia mylne považujú za banálne.
Keď sa pridružia komplikácie, môže ísť pacientom o život.
Posledné dve sezóny chrípky prebehli atypicky
Okrem toho môžu ľudia ochorieť naraz na chrípku aj Covid-19. Táto kombinácia môže mať fatálne následky.

Odborníci zdôrazňujú, že najvhodnejšou ochranou pred chrípkou, jej ťažkým priebehom a nepriaznivými následkami je očkovanie. Rovnako, ako v prípade nového koronavírusu.
„Vakcíny proti chrípke sú vysoko účinné, hradené všetkými zdravotnými poisťovňami. Ich vedľajšie účinky sú dobre preskúmané. Krátkodobou reakciou na očkovanie môže byť napríklad bolesť hlavy, únava či bolesť v mieste podania očkovacej látky,“ informujú hygienici s tým, že očkovanie proti chrípke najviac odporúčajú zdravotníckym pracovníkom, ľuďom vo veku nad 59 rokov, pacientom s chronickými ochoreniami, konkrétne srdcovo – cievnymi, pľúcnymi aj metabolickými).
Rovnako by ho mali absolvovať aj ľudia s oslabenou imunitou.
„Očkovanie proti chrípke je vhodné aj v tehotenstve a odporúčanou prevenciou chrípy aj u detí, obzvlášť vo veku od 6 mesiacov do troch rokov,“ uvádzajú odborníci.

Tí v aktuálnej sezóne, vzhľadom na minimum plošne zavedených protiepidemických opatrení, nevylučujú skorší nástup aj nárast prípadov chrípky a jej podobných ochorení. Tiež je možná silnejšia aktivita chrípky, než v predchádzajúcich dvoch sezónach.