Pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) si uplynulý mesiac posvietili na tovar v obchodoch.
V niektorých prevádzkach ich však čakali aj nepríjemné prekvapenia v podobe špiny, splesniveného tovaru aj hnijúceho tovaru, vrátane škodcov. Udelili aj pokuty.
„Zhnité ovocie a zelenina v prepravkách, vyložených v predajniach, nie sú žiadnou raritou. Najmä v prípade, keď sú balené, tak si vždy domov prinesiem aj nejaký závadný kúsok. Už sa mi stalo, že som si v obchode kúpil pokazené mäso. Nebolo po dátume spotreby, avšak keď som ho otvoril, tak šlo rovno medzi odpad,“ povedal Novohradčan Milan Hlavaj.

„Splesnivené ovocie? Tak o tom by som vám mohla rozprávať. Najnovšie som si domov priniesla citróny v sieťke. Dva som musela hneď vyhodiť. V lete som si kúpila skysnutý melón. Bol potiahnutý potravinárskou fóliou. Navonok vyzeral čerstvo. No keď som ho rozbalila, tak od čerstvosti mal poriadne ďaleko,“ uviedla Marta Fazekašová.
Seniorka Jarmila Bariaková je počas nákupu pozorná.
„Už som na dôchodku, nikam sa neponáhľam. Mám čas motať sa v obchode a tovar si dôkladne popozerať. Možno aj preto som si zatiaľ domov nepriniesla žiadne zhnité prekvapenie. Ale čo vám poviem, v regáloch vidím kadečo.“
Zámotky v špaldovej múke
Inšpektori v období od 1. do 30. vykonali v rámci Slovenska 3961 kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu.
„Prekontrolovaných bolo 1430 právnych subjektov a 2139 prevádzok,“ konkretizovali odborníci s tým, že pri 205 kontrolách boli zistené nedostatky.
Dodali, že najviac kontrol prebehlo v malých predajniach (1015). Nasleduje výroba (918) a 880 kontrol vykonali v stredných predajniach.
Sedemdesiaťpäťkrát inšpektori vyrazili do terénu mimo bežnej pracovnej doby. V 31 prípadoch zistili nedostatky.

Najčastejšie sa týkali hygieny technologického zariadenia a pomôcok a tiež hygieny budov a prevádzky v hygiene predaja.
„Mimo pracovnej doby bolo skontrolovaných 49 právnych subjektov a 72 prevádzok. Nedostatky boli zaznamenané v 31 maloobchodných prevádzkach,“ spresnili inšpektori a pokračovali:
„Za účelom odstránenia zistených nedostatkov boli na mieste uložené opatrenia a blokové pokuty v celkovej výške 3020 eur. Ďalšie nedostatky, ktoré boli zistené počas výkonu úradných kontrol, sa riešili v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 48 rozhodnutí o pokute a správynom konaní. Pokuty boli uložené vo výške 63 600 eur. Najvyššia právoplatná pokuta v tomto mesiaci predstavovala 11-tisíc eur.“

O tom, že v obchodoch neraz ponúkajú aj nevyhovujúci tovar, svedčia výsledky laboratórnych analýz, keďže počas kontrol inšpektori odobrali 1361 vzoriek potravín a surovín.
V článku sa dočítate aj:
- Aký nebezpečný výrobok inšpektori objavili,
- aké sú výsledky kontrol ovocia a zeleniny,
- z ktorej krajiny bolo najviac nevyhovujúcich plodín,
- v ktorých prevádzkach bolo zistených najviac nedostatkov.
„V špaldovej celozrnnej múke hrubej (1 kg) boli zistený výskyt zámotkov a živého škodcu. Cudzí pach indetifikovali u kefíru bezlaktózového a tiež kefírového mlieka so zníženým množstvom tuku (1,1 %). Nadlimitné číslo kyslosti potvrdili analýzy v prípade Turčianskeho oleja makového, extra panenského. Limit je 4 mg KOH/g. Stanovená hodnota predstavovala 5,10 mg KOH/g,“ uviedli odborníci vo svojej správe.