Tlieska im celá krajina, no končia. Slovenských rebelov zničilo zdražovanie a nezáujem štátu o kultúru

Jediné slovenské divadlo v okrese Komárno končí.

Jedno z predstavení Slovenských rebelov.Jedno z predstavení Slovenských rebelov. (Zdroj: autori foto v texte: Martin Kučera, Richard Slezák, Milan Uhrin)

KOMÁRNO. Tlieskajú im diváci z rôznych kútov našej krajiny. O ich vystúpenia je mimoriadny záujem. Prišli s výnimočným projektom, ktorý sa stretol s obrovským ohlasom publika.

Divadelníci, folkloristi, umelci s dušou dobrodruha. Slovenskí rebeli – folklórom motivovaný súbor z Komárna, nad ktorým drží dramaturgickú taktovku Jozef Černek, ponúkajú nielen predstavenia, ale celodenný zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Divákov si na svoje predstavenia vozia a napokon to vôbec nie je len o divadle, ale unikátnom spoznávaní mesta prostredníctvom legiend, spojené ochutnávkou miestnych špecialít.

SkryťVypnúť reklamu

A napriek tomu, že spomínaný projekt sa ujal, Slovenskí rebeli ohlasujú koniec. Nie preto, že chcú divadelné kostýmy nadobro zakvačiť na klinec alebo im už na kultúru nezostáva čas. Zdražovanie energií sa dotko aj ich. Budova divadla, kde nacvičujú a hrajú, má existenčné problémy. Od roku 2008 funguje len z toho, čo si zarobí. Nie je napojená na mestský či štátny rozpočet.

V jej prípade zvýšenie energií predstavuje 320 percent, čo je vyše 70-tisíc eur.

„Je to príšerná nespravodlivosť, pretože tak skončí jediné a mimoriadne úspešné slovenské divadlo v okrese. A to len pre totálnu ignoráciu regionálnej kultúry. Ale žijeme takú dobu a zrejme nám neostáva nič iné, len sa s tým zmieriť. Neodchádzame ako zbití psi, vyhnaní na ulicu, ale dôstojne si povieme zbohom a dovidenia,“ povedal Jozef Černek, s ktorým sme sa rozprávali o osude úspešného a stále prebiehajúceho projektu, zaujímal nás jeho názor na fungovanie kultúry v našej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Rozbehli ste, na slovenské pomery netradičný projekt. Rozhodli ste sa, že nebudete cestovať za divákmi vy, ale na predstavenia si ich doveziete. Okrem kultúrneho zážitku z predstavenia ste im netradičnou formou predstavili aj samotné Komárno. Ako sa tento projekt ujal? Naplnili sa vaše očakávania?

Projekt sme rozbehli už dávnejšie, len ho Covid prerušil. V istom okamihu začal byť veľký záujem o naše predstavenia a prichádzali rôzne ponuky z rôznych miest. Avšak naše predstavenia sú veľkovýpravné. Napríklad rebelské predstavenia vytvára 52 účinkujúcich, za kamión techniky a kulís. Preto sme si povedali, že to skúsime inak. Pozvali sme divákov k nám, spravili sme im celodenný program zakončený našim predstavením. Ujalo sa to úžasne. Ľudia si to začali medzi sebou podávať a bez nejakého veľkého nášho pričinenia sa sami ohlasovali, prichádzali ďalšie a ďalšie autobusy divákov. Tak sme vyškolili viacero sprievodcov, vytvorili rôzne verzie celodenných výletov, pridali legendy ... .

SkryťVypnúť reklamu

My sa snažíme tým ľuďom vytvoriť zážitok z toho, v čom sme najlepší a to je divadelné umenie. Takže im nehovoríme dátumy a presné historické fakty, ale rozprávame legendy. Príbehy sú založené na skutočných udalostiach. Napríklad o nikdy nedobytej pevnosti, o upaľovaní bosoriek, o prekliatej neveste či Bazilike svätého Ondreja. Ochutnajú aj miestne špeciality a na záver dňa idú na nádherne predstavenie.

Vtedy si uvedomia, že ich sprevádzala jedna z hlavných postáv a príbehy, ktoré počúvali v uliciach starobylého Komárna, ožívajú na javisku. Príbeh bosorky, ktorá mala byť upálená na námestí si zrazu môžu pozrieť už v profesionálnom prevedení na javisku s nádhernou výpravou a ešte lepším - živým hudobným doprovodom. Je to naozaj netradičný a veľkolepý zážitok. Zrejme preto má taký úspech. A keďže nám píšu ľudia z východu, ale aj zo Záhoria, že to bolo úžasné a chcú si to zopakovať, myslím si, že splnil aj naše očakávania a teda skôr ich aj predčil

Vieme, že projekt ešte stále beží. Čo ešte ponúkate divákom tento rok?

Ešte nás čaká päť sprevádzacích dní.

Môžete byť konkrétnejší?

Rebeli sa chcú rozlúčiť s každým jedným predstavením, ktoré majú v repertoári. Tak sme pripravili ešte päť dní, kedy sa to bude dať naposledy celé zažiť. Okrem folklórnych muzikálov Bosorka, Tajná láska a Helenka máme pripravené aj nové dielo s názvom Čaj o piatej.

Nie je to folklór, ale nádherné, vtipné, ale aj nostalgické dielko zo života v lete roku 1968. Podľa doterajších reakcií publika je to azda aj naše zatiaľ najvydarenejšie dielo. Diváci ho budú mať možnosť vidieť ešte trikrát v Komárne.

Netajíte sa tým, že zrejme tento projekt bude vyvrcholením činnosti Rebelov, keďže ste sa ju rozhodli ukončiť. Z čoho pramení toto rozhodnutie?

No, klasik povedal, že v najlepšom treba skončiť. Žiaľ, toto rozhodnutie nebolo naše. Zvládli sme bez pomoci štátu aj Covid. Preniesli sme sa cez veľa útrap a neustále sme sa zlepšovali. A práve v momente, keď sa nám darí najviac, keď je o nás najväčší záujem, to vyzerá, že musíme skončiť.

Budova divadla, kde nacvičujeme a hráme, sa dostala do existenčných problémov. Tým, že nie je napojená na žiadny rozpočet mesta alebo štátu, a od roku 2008 žije len z toho, čo si sama na seba zarobí, jednoducho nezvládne zvýšenie cien energií.

Komu patrí budova?

Je to budova Domu Matice slovenskej a navýšenie energií predstavuje nárast o 320 percent. Tým, že Matica Slovenská, naša najstaršia historická kultúrno - spoločenská inštitúcia, mala nepochopiteľne a nezdôvodnene znížený rozpočet, navyše nemôže financovať pracoviská v regiónoch, jednoducho nemáme inú možnosť, len skončiť. Skrátka, sumu zvýšenú o 70-tisíc eur, nemáme ako zarobiť.

Je to príšerná nespravodlivosť, pretože tak skončí jediné a mimoriadne úspešné slovenské divadlo v okrese, len pre totálnu ignoráciu regionálnej kultúry.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9AKJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Kultúra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 931
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 038
  3. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 4 509
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 3 964
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 948
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 589
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 504
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 328
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Vpravo Junior Lefevre, vedľa neho René Adler.

Svetová jednotka trénovala v Lučenci.


Ilustračné foto.

Žena útočila nožom.


1
V diskusii sa venovali bývaniu v okolí veľkých miest.

Za dvojizbové byty vo veľkých mestách kúpite domy v okolí.


Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu