Vážne zlomeniny, poranené hlavy, kolená aj ruky. Horskí záchranári zasahovali v sobotu 28. 1. v lyžiarskych strediskách, kde ošetrili 41 úrazov.
Najviac, konkrétne 14, ich bolo na severnej strane Chopka a v piatich prípadoch bola ich pomoc potrebná na jeho južnej strane.
V siedmich prípadoch ľudí ratovali mimo lyžiarskych tratí. Dovedna tak zaznamenali 48 zásahov.
Opäť upozorňujú návštevníkov vysokohorských oblastí a lyžiarskych stredísk, aby dodržiavali ich odporúčania a pokyny, tiež pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, tzv. Biely kódex a dbali na svoju bezpečnosť.

„Okrem najčastejších poranení kolien, rúk, hlavy a rezných rán sme ošetrili horskí záchranári aj vážne zlomeniny predkolenia a zlomeninu stehennej kosti,“ zverejnili pracovníci Horskej záchrannej služby (HZS) s tým, že netreba podceňovať mobilnú aplikáciu HZS.
Rýchle určenie polohy je dôležité
„Najspoľahlivejším ukazovateľom polohy sú pre záchranárov GPS súradnice. Takmer každý oznamovateľ nehody má už dotykový mobilný telefón, no nie každý v ňom vie nájsť svoju polohu. Osvojte si vyhľadávanie GPS polohy vo svojom mobile, pretože výraznou mierou pomôžete nielen sebe, zranenému či uviaznutému, ale uľahčí to aj prácu záchranárom,“ dodali záchranári.
Odporúčajú si stiahnuť spomínanú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej dokážu v rozmedzí niekoľkých metrov určiť, kde sa nachádza človek, potrebujúci pomoc.
Stlačenie tlačítka znamená veľa
„Stlačením tlačidla odošlete núdzovú správu a zároveň ste prepojený na Operačné stredisko tiesňového volania HZS. Okrem GPS polohy zdieľate zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc. Dodržiavanie pravidiel, disciplinované správanie a rešpekt k horách aj ostatným nám pomôže zabezpečiť šťastný návrat domov,“ ozrejmili horskí záchranári.
Tiež upozorňujú, že je potrebné počas lyžovania aj túry všímať si rôzne znaky, napríklad mostík, lavičky, posedy, rebríky, označenia stožiarov v lyžiarskom stredisku.
"Ďalej si všímajte smerovníky a najmä farebné značenie trasy (turistický chodník alebo aj lyžiarsku trať), aby ste v prípade nehody vedeli čo najpresnejšie povedať, kde sa nachádzate."

Dôkazom toho, že upozornenia, varovania aj napríklad spomínanú aplikáciu netreba brať na ľahkú váhu, je vlaňajšia štatistika, ktorú nedávno horskí záchranári zverejnili.
Minulý rok si slovenské hory vyžiadali až 56 životov.
„Bol to mimoriadne vysoký počet úmrtí. Za posledné roky ich bolo maximálne 40,“ uviedli záchranári. Spresnili, že najviac tragédií sa odohralo tradične vo Vysokých Tatrách, konkrétne 23. Ide o najvyššie číslo za posledné roky.