BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ. Výdatné sneženie skomplikovalo na konci pracovného týždňa situáciu aj na cestách v Banskobystrickom kraji. Horské priechody uzatvorili aj pre osobnú dopravu, kalamita zasiahla mestá a obce na severe župy.
Aktuálne meteorológovia aj horskí záchranári vystríhajú pre pobytom vo vysokohorskom prostredí, kde je silný vietor.
Pre Horehronie vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu 3. stupňa pred silným vetrom na horách a druhého stupňa pred snehovými jazykmi, závejmi, snežením aj poľadovicou.

Pre zvyšné okresy stredného Slovenska platí 1. stupeň výstrah.
Počasie nepraje ani lyžiarom. Pre silný nárazový vietor je dnes stredisko na Donovaloch zatvorené, na Chopku odstavili kabínkové lanovky.
Mimoriadne nepriaznivá situácia je vo vysokohorskom prostredí, kde platí štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva. Týka sa najmä Vysokých a Západných Tatier aj Malej Fatry.
V prípade Nízkych Tatier a ich hrebeňov v Banskobystrickom kraji ide o zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň výstrahy.
"Najväčším problémom ostáva vetrom previaty sneh v kombinácií s novým snehom. Snehová pokrývka je vplyvom veľmi silného severozápadného vetra transportovaná na južné, východné a juhovýchodné orientácie. Obzvlášť nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch (nad 30°) kde je uvoľnenie lavín pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení. Najmä na týchto miestach sa vytvarujú nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje z vetrom ubitého snehu. Očakáva sa výskyt stredných aj veľkých spontánnych lavín prevažne prachových z nového snehu. Pohyb vo vysokohorskom teréne a podhorí ohrozenom lavínovými svahmi sa neodporúča," informoval Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) s tým, že s vetrom o sile mohutnej víchrice až orkánu a snežením sa lavínové nebezpečenstvo zvyšuje.

"Na záveterných stranách je sneh ubitý do nestabilných tvrdých dosiek a vankúšov, ktorými sa dobre šíria napätia. Na náveterných zas sfúkaný do tvrdého podkladu. V podhorí a lesoch sa nachádza prachovitý sneh, ktorý sa prepadáva až na tvrdý podklad. Na miestach s nižšou snehovou pokrývkou vplyvom nízkych teplôt dochádza k tvoreniu kritických vrstiev, napríklad hranatozrnný sneh," zakončil Beťko.