POLTÁR/LUČENEC. Encefalitída alebo ľudovo povedané zápal mozgu. Nebezpečné ochorenie môže zanechať následky na celý život, dokonca sa skončiť smrťou.
Za posledných päť rokov bolo najviac prípadov kliešťovej encefalitídy hlásených z Banskobystrického kraja. Podľa údajov Biomedicínskeho centra SAV išlo najmä o okresy Poltár, Lučenec, Detva, Banská Bystrica, Zvolen aj Krupina.
„Od roku 2015 je najvyššia chorobnosť kliešťovej encefalitídy hlásená v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Vlani oba kraje pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov tohto ochorenia na Slovensku, konkrétne 33 % Banskobystrický kraj a o percento menej Žilinský kraj,“ uviedla v správe Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Mária Avdičová, epidemiologička z regionálneho ÚVZ v Banskej Bystrici.

Podľa zdravotníkov ochorenie zapríčiňujú rôzne mikroorganizmy. Infikovať mozgové tkanivo však môžu aj vírusy kliešťovej encefalitídy. Nebezpečné infekčné ochorenie prenášajú infikované kliešte.
Nakaziť sa je možné aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa.
„Práve vďaka tomu, že sa ochorenie prenáša aj prostredníctvom nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka, sa na Slovensku vyskytuje po celý rok. Pamätná je veľká epidémia z roku 1951. V okrese Rožňava ochorelo 660 ľudí. Z celkových 660 prípadov kliešťovej encefalitídy bolo 271 osôb hospitalizovaných," spomenula Avdičová s tým, že počas epidémie bol prvýkrát preukázaný prenos vírusu na človeka pitím nezvareného mlieka infikovaných zvierat.
"Väčšina chorých pila nedostatočne tepelne upravené kravské mlieko z miestnej mliekarne, kde sa dodávalo aj kozie mlieko," dodala.

V súvislosti s ochorením Jana Kerlik z RÚVZ Banská Bystrica pripomenula, že vlani v našej krajine zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov.
„Počet prípadov presiahol 200. Naposledy bolo toto číslo prekročené v roku 1960,“ konkretizovala.

Odborníci vyzdvihujú dôležitosť očkovania, na ktoré treba myslieť už dnes. Vo februári je síce ešte nízke riziko, že človeka nakazí kliešť, avšak v apríli je už hrozba reálna.
Kliešť obyčajný sa po zime prebúdza približne v marci, keď ortuť v teplomeri vystúpi na 7 – 8 stupňov Celzia a takáto teplota trvá dlhšie. Odborníci evidujú nálezy kliešťa obyčajného z Teplého Vrchu v okrese Rimavská Sobota už z februára.