JELŠAVA. Už niekoľko rokov meteorológovia upozorňujú na to, že Jelšava je zahalená v smogu. „Príčinou sú vysoké emisie z vykurovania pevným palivom, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky,“ tvrdia.
Na takzvaný zimný smog naposledy upozornili v polovici tohto mesiaca. Hygienici zdôrazňujú, že ľuďom ničí zdravie. U alergikov môže vyvolať astmatický záchvat. Ohrození sú aj kardiaci.
„Zimný smog obsahuje okrem oxidov dusíka a oxidov síry najmä prachové častice. Zo zdravotného hľadiska sú najvýznamnejšie častice pod PM10, ktoré pri vdychovaní prenikajú do dolných dýchacích ciest. K najcitlivejším skupinám patria alergici – astmatici, osoby s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ uvidela v správe Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) Milada Eštóková, vedúca Odboru hygieny životného prostredia.

Pripomenula, že zimný smog môže dráždiť oči, sliznice nosa a hrdla, vyvolať kašeľ a pocit tlaku na hrudi.
„U alergikov to môže viesť aj k vyvolaniu astmatického záchvatu, u osôb s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo – cievnej sústavy k zhoršeniu aktuálneho zdravotného stavu,“ dodala Eštóková.
Ľuďom odporúčajú obmedziť pobyt vonku
V tejto súvislosti meteorológovia zdôrazňujú, že vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti Jelšavy aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10.
„Ide napríklad o lokálne kúreniská na pevné palivo či kotolne na pevné palivo.“

Tamojším ľuďom odporúčajú obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie miestností a obmedziť fyzickú prácu či športové aktivity vo vonkajšom prostredí.
V Jelšave už dávno nie je tajomstvom, že v niektorých príbytkoch skončí v skromných pieckach skutočne kadečo. Ľudia do ohňa nahádžu čokoľvek, čo môže v izbe udržať teplo. Staré handry aj plastové fľaše naplnené pilinami, poliate olejom, aby lepšie horeli.
Ľudia dostanú zdarma vykurovacie telesá
V minulosti tamojší primátor Milan Kolesár avizoval, že ľudí budú presviedčať, aby prešli na iné zdroje kúrenia. Avšak doba sa zmenila a pre značné nárasty cien elektriny by to neprinieslo požadovaný efekt.
Ľudia totiž začali uprednostňovať pevné palivo. Avšak v niektorých lokalitách treba viesť osvetu práve ohľadom typu paliva, tak, aby v peciach neskončil všetok odpad z domácností.
V Jelšave je aktuálne v hre nový projekt za zhruba 1,5 milióna eur. Tie by mal, podľa slov primátora, posunúť rezort životného prostredia, ktorý ich získa z envirofondu.