LUČENEC. Prípady dôchodcov, ktorí uverili vymysleným príbehom podvodníkov, už dlhší čas zamestnávajú ochrancov zákona.
Napriek preventívnym akciám a upozorneniam sa stále nájdu seniori, ktorí celoživotné úspory vyhodia z okna, keď ich kontaktujú osoby, vydávajúce sa za policajtov či pracovníkov banky.
Podľa informácií, ktoré ochrancovia zákona zverejnili ešte na sklonku uplynulého roka, vlani od januára do začiatku decembra seniori prilepšili podvodníkom sumou vyššou ako 1,6 milióna eur.
A vyhadzovanie peňazí z okien pokračuje aj tento rok.

Dôkazom toho je aj minulotýždňový prípad z Banskobystrického kraja, kedy 80-ročná žena z Brezna prišla o zhruba 15-tisíc eur. Podvodníci jej totiž zatelefonovali, že na jej účte dochádza k podozrivým pohybom. Hotovosť mala vyhodiť cez okno.
Aktuálne policajti pripomínajú, že v spolupráci s pracovníkmi Slovenskej pošty naďalej realizujú celoslovenský preventívny projekt s názvom Seniori, zbystrite pozornosť.
Navštevujú domácnosti aj v Lučenci, kde seniorov vystríhajú pred podvodníkmi a vysvetľujú im, čo by v žiadnom prípade nemali robiť.

„Od decembra ide o jeden z preventívnych projektov, zameraných na pomoc starším a osamelo žijúcim ľuďom. Podvodníci skúšajú rôzne výhovorky a neštítia sa zneužiť aj najbližších, aby sa dostali k peniazom, ktoré tvoria mnohokrát celoživotné úspory osôb,“ priblížili ochrancovia zákona.
Zdôraznili, aby dôchodcovia nehovorili do telefónu, koľko majú doma alebo v banke peňazí, aby hotovosť nevyhadzovali z okna, tiež peniaze a cenné predmety nedávali cudzej osobe.
Rovnako aby nevyberali pre cudzie osoby peniaze z bankomatov alebo svojich účtov.
Výhercom peniaze domov nenosia
Tiež treba mať na pamäti, že nedoplatky sa neinkasujú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločnosti či iných osôb.