Aj Slováci si môžu dopriať kávu, akú si vychutnávajú fajnšmekri v Austrálii. Rodák z Brezna, ktorého otec má korene v Klenovci v okrese Rimavská Sobota, sa po dlhých rokoch vrátil na Horehronie.
V meste, ktoré je vstupnou bránou do Nízkych Tatier, sa rozhodol zúročiť svoje dvadsaťročné skúsenosti s pražením a prípravou kávy.
Tomáš Gašperák, ktorý žije od svojich ôsmich rokov v Austrálii, otvoril vlani prvú kaviareň s pražiarňou v Brezne.
Milovníkom čierneho nápoja tu spolu s manželkou Michelle a synmi Tomášom a Gabrielom ponúkajú kvalitnú výberovú kávu vlastnej značky Grinders.
Zaujímavosťou je, že návštevníci priamo v kaviarni môžu vidieť, ako sa káva praží.
Splnil si svoj sen
Príbeh ambiciózneho Horehronca, ktorý väčšinu svojho doterajšieho života prežil v krajine protinožcov, je dôkazom toho, že ísť za svojim snom sa oplatí.
„Peniaze na svoj prvý biznis s kaviarňami som si zarobil u otca na stavbe,“ spomenul Tomáš Gašperák, ktorý v Austrálii vyštudoval školu biznisu. Možno ju prirovnať k slovenskej obchodnej akadémii. Spoznal tu svoju partnerku Michelle, ktorá sa síce narodila v Austrálii, avšak jej rodičia pochádzajú z Česka.

U Tomáša, ktorý detstvo trávieval aj u starých rodičov v Číži, sa podnikateľský duch prejavil veľmi skoro. Napokon, tiahlo mu na sedemnásť, keď si otvoril prvú kaviareň.
„Neskôr sme ju predali a otvorili ďalšie. Začali sme tiež kávu pražiť. Náš vtedajší biznis sme sústredili do Brisbanu, tretieho najväčšieho mesta v Austrálii,“ povedal úspešný podnikateľ, ktorý neskôr otvoril aj autobazáre a rozbehol biznis s jachtami.
Čo sa týka kávy, tá sa postupne ujala na viacerých miestach, dokonca aj v Sydney. Podľa Tomášových slov, kultúra kávy je v Austrálii na veľmi vysokej úrovni.
„Ľudia si tu potrpia na kvalitnú kávu. Už ráno o 6.-tej sú pred kaviarňami rady. Berú si ju so sebou aj do práce.
Keď šikovný Slovák rozbiehal pred dvoma desaťročiami svoj biznis s kávou v Brisbene, tamojší pražiari sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Patril tam medzi prvých pražiarov a tiež medzi prvými začal ponúkať kávu „so sebou.“
„Odvtedy už pražiari pribudli. Dnes ich je tam už možnože aj 50,“ podotkol Tomáš a pripomenul aj 15-ročnú pauzu v tomto biznise.
„Keďže sme presedlali na iný typ podnikania, museli sme garantovať, že 15 rokov sa nebudeme venovať káve a jej praženiu. Tak to v Austrálii chodí. Je to aj kvôli konkurencii,“ objasnil.
Milovník kvalitnej kávy tvrdí, že počas spomínaných 15 rokov ju prestal piť. „Bol som zvyknutý na našu kvalitu,“ dodal s úsmevom.
V súvislosti s pražením kávy pripomenul, že nie je pražiar ako pražiar. Praženie prirovnáva k umeniu. Len dokonalosť môže viesť ku kvalite.

„Niektorí pražiari sú vynikajúci. No nájdu sa aj takí, ktorí si kúpia pražičku a v podstate až vtedy sa začnú učiť.“
Návrat do rodnej krajiny
V roku 2018 pricestoval Tomáš Gašperák do svojho rodného mesta, aby podal pomocnú ruku starej mame, ktorú začalo zrádzať zdravie. Tiež sa rozhodol dopriať Horehroncom kvalitnú kávu, keďže kaviareň s pražiarňou tu v tom čase nebola.
Do oka mu padol starý, chátrajúci objekt na Štúrovej ulici v Brezne. Našli sa takí, čo ho od jeho kúpy odrádzali, no jemu sa napriek tomu pozdával.