TISOVEC. Prestavbou starej haly pre potreby novej produkcie sa strojárska fabrika CSM Industry Tisovec v Rimavskosobotskom okrese pripravuje na spustenie programu výroby obrnených bojových vozidiel 8 x 8.
MY Novohrad o tom informoval konateľ spoločnosti Tomáš Maroš, podľa ktorého pôjde o vozidlá pre Ozbrojené sily SR vyrábané v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria.
„Aktuálne pripravujeme stavebné úpravy na rekonštrukciu a prestavbu haly, v ktorej by sa na jeseň mala začať výroba. Transferuje sa technológia a pripravujú sa všetky výrobné dokumentácie na to, aby sa výroba mohla spustiť ku koncu roka. Vtedy by mali z výrobnej linky zísť prvé vozidlá, síce bez bojového vybavenia, ale plne pojazdné,“ ozrejmil konateľ.
Túto novú výrobu umožní tender slovenského ministerstva obrany, do ktorého sa CSM Industry Tisovec úspešne zapojil v konzorciu s Patriou.

V prvej fáze má ísť o výrobu 76 kusov bojových obrnených kolesových vozidiel 8 x 8 do roku 2026.
V Tisovci majú vyrábať celú nevojenskú časť týchto obrnených transportérov, teda predovšetkým zvárať, kompletizovať a testovať podvozok.
Zbraňová výbava, teda strelecká veža, bude montovaná v inom závode.
Mesačne by mali v CSM Industry vyrobiť dve obrnené vozidlá.
Obstarávacia cena tejto zákazky je 447 miliónov eur s DPH, vrátane logistiky, munície a infraštruktúry.
Namiesto východných trhov západné
Druhou, už existujúcou líniou výrobného programu CSM Industry sú bagrové rýpadlá UDS (Univerzálny dokončovací stroj), ktoré sa v tomto meste na Gemeri vyrábali celé desaťročia.
V minulosti boli dodávané napríklad aj do Ruskej federácie, o tento trh však CSM Industry z geopolitických dôvodov prišla.
„Tieto východné trhy chceme nahradiť západnými,“ zdôraznil Maroš.

Výhodou pre CSM v tomto smere môže byť skutočnosť, že ich UDS je vlastne univerzálna nadstavba, ktorú vedia namontovať na rôzne podvozky.
Počas uplynulých desaťročí to boli hlavne nákladné vozidlá Tatra, ale jednu z posledných nadstavieb namontovali na podvozok nemeckej značky Rheinmetall.
„Toto vozidlo práve pripravujeme na testovanie francúzskou armádou, ktorá nás požiadala o širšie, asi mesačné testovanie. Niekedy okolo mája 2023 by sme im ho mali poslať. V zásade ale komunikujeme so všetkými krajinami NATO a snažíme sa ich presvedčiť, že náš produkt je dobrý,“ povedal konateľ.
V článku sa dočítate aj:
- čo povedal v CSM Industry americký veľvyslanec,
- čo bude asi najväčší problém pri strojárskej výrobe v Tisovci,
- ako sa ho firma snaží riešiť,
- aká je história strojárstva v meste.
CSM Industry začiatkom roka rokovala s poľskou armádou, na jeseň UDS-ky testovali aj Maďari a podľa Maroša testy dopadli dobre.