MURÁŇ. Zimný monitoring veľkých šeliem v Národnom parku Muránska planina sa dotkol 26 trás v celkovej dĺžke 398 kilometrov.
Na začiatku uplynulého mesiaca sa do neho zapojilo 24 zamestnancov správy spomínaného parku, tiež Štátnej ochrany prírody SR, vrátane dobrovoľníkov.
Podľa informácií, ktoré Jakub Korytiak zo Správy NP Muránska planina zverejnil na facebookovej stránke parku, monitoring prebiehal metódou zaznamenávania stôp, trusu alebo chlpov.

„Zaznamenali sme štyri jedince rysa ostrovida, deväť medveďov hnedých a päť svoriek vlka dravého,“ konkretizoval Korytiak s tým, že dve monitorované vlčie svorky majú jadro teritória v národnom parku.
„Teritórium zvyšných troch do neho zasahuje len okrajovo,“ dodal.
Spomenul, že monitoring veľkých šeliem prebieha extenzívne aj v priebehu roka formou zaznamenávania pobytových znakov, ako sú stopy a trus na cestách a pomocou fotopascí, ktoré sú nainštalované na vybraných miestach.
Zaujímavý príbeh z fotopasce
Monitorovania neraz prinesú zaujímavé zistenia, dokonca momenty z hôr, ktoré ľudia uvidia len vďaka fotopasciam.
Potvrdzuje to aj zaujímavý príbeh vlka menom Trojnožka. Odohral sa na Muránskej planine a na svojej stránke ho zverejnilo Občianske združenie WWF Slovakia (Svetový fond na ochranu prírody).

Je o zvierati, ktoré napriek zraneniu dokázalo prežiť v nehostinných horských podmienkach zrejme aj vďaka tomu, že ho svorka, ktorej bol súčasťou, nevypudila zo svojich radov.
Svorka ho nezavrhla
Počas jedného zo spoločných monitoringov ochranárov, ktorý prebiehal ešte v roku 2015 v spolupráci s Fakultou prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a členmi občianskeho združenia Diana – Výskum Karpatskej fauny, uvideli zoológovia na záberoch z pasce krívajúceho vlka.
Mal zranenú ľavú nohu.
Patril do väčšej svorky, avšak usúdili, že nebol jej dominantným členom.
Podľa informácií, zverejnených WWF mal narazený bedrový kĺb a kedysi statný vlk doslova bojoval o prežitie.