TISOVEC. Už 31 rokov pomáhajú zabezpečovať výučbu na bilingválnom Evanjelickom gymnáziu Tisovec (EGT) v Rimavskosobotskom okrese zahraniční lektori.
Ide o ľudí, ktorých materinským jazykom je angličtina a väčšinou prichádzajú zo Spojených štátov amerických.
Ako pre MY Novohrad uviedla riaditeľka EGT Miroslava Štefániková, získať takýchto lektorov nie je v poslednom období jednoduché.
„Momentálne sú Američania veľmi opatrí a organizácie, s ktorými spolupracujeme, majú problém zohnať dobrovoľníkov vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Vnímajú to totiž tak, že hneď tu za rohom je vojna,“ vysvetlila riaditeľka.
Dodala, že ani napriek sťaženej situácii v tomto smere nezostali študenti bez anglicky hovoriacich vyučujúcich a škola má v súčasnosti dve zahraničné lektorky.
Na zabezpečenie týchto dobrovoľníkov EGT už od svojich počiatkov nadviazala kontakt s organizáciami v Spojených štátoch amerických, hlavne v rámci luteránskych cirkví.
„V súčasnosti spolupracujeme s organizáciou ELCA (Evanjelická luteránska cirkev v Amerike), s ktorou mávame pravidelné stretnutia a oni nám robia nábory našich lektorov. Momentálne však máme lektorku z inej organizácie. V minulosti sme tu mali lektorku napríklad z Missourskej synody a ďalších lektorov sa nám niekedy podarilo zohnať cez Fulbrightovu nadáciu,“ ozrejmila Štefániková.

Lektori však neprichádzajú len z USA.
„Mali sme ich aj z Veľkej Británie a teraz máme jednu z Južnej Afriky,“ konkretizovala riaditeľka EGT.
Po anglicky sa v tejto škole vyučuje dejepis, psychológia, náuka o spoločnosti, biológia, náboženstvo, ale aj fyzika, matematika či geografia.
„Sú to bilingválne predmety, to znamená, že časť tematických celkov je v slovenčine a ďalšie tematické celky sa učia po anglicky,“ vysvetlila Štefániková.
Ako pre MY Novohrad doplnila bývalá riaditeľka EGT Helena Pašiaková, ktorá školu spoluzakladala a na jej čele stála viac ako 25 rokov, v minulosti bol počet lektorov vždy dostačujúci potrebám školy a ich počet sa pohyboval od štyroch do ôsmich.
V tom čase bol však aj počet študentov vyšší ako dnes.
V článku sa ešte dočítate:
- ktorí lektori sa najvýraznejšie zapísali do dejín EGT,
- ako školu ovplyvňuje demografia a chudobný región,
- koľko žiakov v nej študuje a aký je pedagogický zbor,
- aké je uplatnenie študentov,
- kto sú mediálne najznámejší absolventi.
„Neskôr boli schopní bilingválne učiť aj naši slovenskí učitelia, čo sme uvítali. Najmä vtedy, keď prišli už naši vlastní absolventi, ktorí mali aj zahraničné školy,“ povedala Pašiaková.