VEĽKÝ KRTÍŠ, RIMAVSKÁ SOBOTA. Dediny bez vodovodu a kanalizácií, domy bez vodovodnej prípojky, s latrínami v záhrade, kde plyn či napojenie na kanalizačnú sieť nie sú samozrejmosťou. V južných okresoch stredného Slovenska nič výnimočné.
Zistenia v Banskobystrickom čase sú v 21. storočí zarážajúce.
Nelichotivú situáciu najmä v malých obciach potvrdzuje aj Šuľa v okrese Veľký Krtíš.
Pre chalupárov raj, pre domácich miesto, kde o veciach, ktoré sú pre mnohých samozrejmosťou, môžu len snívať. Nemajú tu vodovod, kanalizáciu ani plyn.

„Voda? Ale kdeže. Latrínu tu nájdete za obchodom aj pri obecnom úrade,“ krčil plecami už pred piatimi rokmi Miroslav Vozaf, vtedajší starosta dedinky, ktorá má dnes 76 obyvateľov.

Podľa slov Marianny Markovej, terajšej starostky, sa odvtedy situácia nezmenila. Aj vybudovanie obecnej studne zatiaľ zostáva len v rovine úvah.
„Kedysi sme uvažovali o vykopaní obecnej studne. Je to však problém. Taká 42 metrov hlboká vyjde na zhruba 4-tisíc eur. To je tretina rozpočtu dediny,“ povedal Vozaf ešte v roku 2018.
Dnes je rozpočet obce o niečo vyšší, avšak stavebné práce poriadne zdraželi. Či sa v Šuli dočkajú obecnej studne nevedno.
Zdá sa, že najväčším bohatstvom dediny je malebné prostredie, ktoré láka chalupárov.
„O chalupy je tu záujem. Dnes sú tu na predaj už len dva domy,“ podotkla starostka.

Situácia ako v Šuli nie je na juhu Banskobystrického kraja ničím výnimočným. Okresy Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Lučenec a Revúca majú na Slovensku najväčší podiel domov bez vodovodnej prípojky.
Aj v prípade bytov je v tomto smere situácia žalostná najmä v okresoch Veľký Krtíš a Rimavská Sobota. V príbytkoch niektorých rodín by ste vaňu, sprchovací kút či splachovací záchod hľadali márne.
„Vodovodnú prípojku v dome má 129 246 (83,37 %) domov v Banskobystrickom kraji. Ďalších 12 799 (8,25 %) ju má mimo domu. Bez akejkoľvek vodovodnej prípojky je 8 925 (5,76 %) domov v spomínanom kraji, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Spomedzi okresov majú najvyšší podiel domov bez vodovodnej prípojky tie, ktoré ležia na južnej hranici Slovenska, konkrétne Veľký Krtíš (10,84 %), Rimavská Sobota (9,55 %), Lučenec (8,01 %) a Revúca (7,96 %).
Spomedzi obcí Banskobystrického kraja bolo identifikovaných 17 takých, kde na vodovodnú prípojku nie je napojených viac ako tretina domov,“ informovala Jasmína Stauder, hovorkyňa Sčítania osôb, domov a bytov 2021 (SODB).

Na margo bytov, ktoré sú bez vodovodu potvrdila, že najhoršie na tom sú opäť okresy Veľký Krtíš a Rimavská Sobota.
Domy bez kúpeľní
„Splachovací záchod je v Banskobystrickom kraji súčasťou 244 273 (89,94 %) bytov. Je to najnižší pomer v porovnaní s ostatnými krajmi Slovenska. Ďalších 6 610 (2,43 %) bytov má splachovací záchod mimo bytu. Bez splachovacieho záchodu je 16 785 bytov, čo tvorí 6,18-percentný podiel zo všetkých bytov v kraji. Tento podiel je najvyšší spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Až v štyroch okresoch kraja je podiel bytov bez splachovacieho záchoda vyšší ako 10 %. Sú to Veľký Krtíš (14,35 %), Krupina (12,2 %), Rimavská Sobota (10,7 %) a Revúca (10,5 %).
Vaňu alebo sprchový kút má v byte k dispozícii 249 150 (91,74 %) bytov. V porovnaní s ostatnými krajmi Slovenska je to najnižší podiel. Ďalších 1034 (0,38 %) bytov má prístup k spoločnej vani alebo sprchovaciemu kútu na chodbe domu. Bez vane alebo sprchovacieho kúta je 17 509 bytov, čo tvorí podiel 6,45 %, ktorý je najvyšší spomedzi všetkých krajov Slovenska.
Na úrovni okresov je až päť takých, kde podiel bytov bez akéhokoľvek prístupu ku kúpeľni presahuje 10 %. Sú to opäť južnejšie situované okresy: Veľký Krtíš (13,71 %), Krupina (11,02 %), Rimavská Sobota (10,52 %), Revúca (10,45 %), Poltár (10,1 %),“ konkretizovala Stauder.