LUČENEC. Opravené a rozšírené druhé vydanie knihy Novohradská paličkovaná čipka je jednou z najnovších publikácií, ktoré záujemcom o tradičnú ľudovú kultúru a históriu ponúka Novohradské múzeum a galéria (NMG) v Lučenci.
My Novohrad o tom informovala jeho etnologička Michaela Škodová.
„Vydanie publikácie v roku 2019 zaznamenalo veľký úspech, celý náklad sa vypredal za pár týždňov. Preto sme sa v roku 2022 rozhodli vydať opravené a rozšírené druhé vydanie,“ vysvetlila etnologička.
Nové vydanie publikácie obsahuje historický kontext čipky, jednotlivé prvky, technologický postup na výrobu vlastnej podušky a najmä technické nákresy jednotlivých vybraných čipiek.

„Prvé vydanie publikácie obsahovalo 15 nákresov, v rámci druhého vydania sme k nim pridali ďalších 14 nákresov. Vzhľadom na skutočnosť, že o publikáciu prejavili záujem aj čipkárky zo zahraničia, rozhodli sme sa pripraviť druhé vydanie v trojjazyčnej (slovensko-maďarsko-anglickej) mutácii, aby sa publikácia a aj novohradská paličkovaná čipka mohla šíriť i do zahraničia,“ povedala Škodová.
Publikácia bude oficiálne uvedená do života v priebehu mája 2023 v priestoroch NMG a partnerom jej vydania je Fond na podporu umenia.
Zároveň s tlačenou formou bude dostupná aj verzia v forme e-knihy.
Súčasť projektu
Podľa etnologičky v roku 2019 NMG pripravilo celý projekt s názvom Znovuoživenie novohradskej paličkovanej čipky.
„Tento počin vznikol z potreby oživiť záujem o túto čipku, ktorá je z technického hľadiska jednou z najnáročnejších paličkovaných čipiek na území Slovenska a ktorá od 50.rokov 20.storočia až do roku 2018 nemala aktívnych pokračovateľov,“ podotkla Škodová.
V článku sa ešte dočítate:
- s ktorou čipkou má novohradská podobné znaky,
- čím je charakteristická,
- ako sa vytvárala,
- vďaka čomu je jedinečná.
Aj z dôvodu čoraz väčšieho záujmu samotných čipkárok vznikol podľa nej nápad zostaviť publikáciu, ktorá by obsahovala niekoľko prekreslených motívov.