RIMAVSKÁ SOBOTA. Rôzne druhy odevov aj obuvi, „tváriacich sa“, že sú značkové, zaistili banskobystrickí ozbrojení príslušníci finančnej správy počas februárovej kontrolnej činnosti.
Podľa informácií, ktoré poskytla Katarína Podhorcová, hovorkyňa Colného úradu v Banskej Bystrici, predajom tovaru, podozrivého z porušovania práv duševného vlastníctva, by držiteľom práv vznikla škoda takmer 105 740 eur.
„Tovar odhalili v niekoľkých podnikateľských prevádzkach v Rimavskosobotskom okrese. Niesol znaky indentické a zameniteľné so zapísanými ochrannými známkami držiteľov práv rôznych módnych značiek.
Išlo o rôzny textilný dámsky, pánsky a detský tovar,“ uviedla hovorkyňa a konretizovala, že v prvom prípade bol v rámci kontrolnej činnosti odhalený tovar v celkovom množstve 678 kusov.

Išlo o tričká, mikiny, legíny, zimné bundy, športové šaty, teplákové súpravy, krátke nohavice, šály a športovú obuv.
„Počas ďalšej kontroly bolo odhalených 462 párov športovej obuvi,“ dodala Podhorcová.
Fakt, že ide o fejky, sa napokon potvrdil a tovar bude zničený.
„Z dôvodu ochrany spotrebiteľa nie je možné ho poskytnúť na charitatívne účely. Bude zničený pod colným dohľadom,“ podotkla hovorkyňa s tým, že sa tak deje aj z dôvodu možného ohrozenia zdravia spotrebiteľov.
Podhorcová pripomenula, že osobám, ktoré sa chcú neoprávneným spôsobom obohacovať na známych značkách, hrozí okrem zničenia tovaru aj finančný postih.

„V rámci správneho konania môže pokuta od colného úradu dosiahnuť až 3 400 eur. Za opakované porušenie predpisov môže colný úrad uložiť pokutu až do výšky 5100 eur,“ zakončila hovorkyňa.
Predávať fejky sa však neoplatí nielen v obchode, ale ani na internete. Svedčí o tom nedávna akcia s krycím názvom Barón.
Počas nej príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy odhalili množstvo tovaru, ktoré obchodníci predávali online ako veci značiek Louis Vuitton, Chanel, Versace, Dolce & Gabbana, Pinko, Dior, Phillip Plein, LIU JO. Štyri osoby zadržali.