RIMAVSKÁ SOBOTA. Sľúbil im prácu v Rakúsku. Mali upratovať za 300 eur týždenne. Napokon museli dvaja mladíci robiť takzvané živé sochy a žobrať.
Dostali potrebné farby a muž z Rimavskej Soboty ich sledoval, aby neušli. Spávali v aute, častokrát boli bez jedla.
Napokon sa im podarilo utiecť, avšak od svojho „chlebodarcu“, ktorý ich našiel, utŕžili bitku železnou tyčou. Tyran však spravodlivosti neušiel a vyšetrovateľ ho obvinil zo zločinu obchodovania s ľuďmi.
Smutných príbehov, súvisiacich s prevádzačstvom a obchodovaním s ľuďmi, evidujú policajti stovky. O spomínanom informovala ešte v roku 2019 Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.

Ako sa nestať obeťou obchodníkov s ľuďmi a pripraviť sa na cestu do zahraničia, sa ochrancovia zákona rozprávali uplynulý týždeň so študentmi odboru Ochrana osôb a majetku Súkromnej strednej odbornej školy v Rimavskej Sobote.
„Obchodovanie s ľuďmi má rôzne spôsoby a nevyhýba sa ani Slovensku. Každá z obetí má za sebou svoj príbeh. Niektorý s lepším koncom, pričom sa oň môže podeliť s ostatnými, o niektorých sa, bohužiaľ, nedozvieme,“ informovali policajti v súvislosti so spomínanou akciu v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote.
Prípad z Gemera
O tom, že obchodovanie s ľuďmi Slovákom nie je cudzie, svedčí mnoho prípadov, pričom niektoré sa odohrali na Gemeri.
Jeden z nich je aj o trojlístku z Rimavskej Soboty a Bakty, ktorý si za tento zločin vyslúžil tresty ešte v roku 2017.
Vďaka podvodu a klamstvu vyviezli zobrať do Nemecka vtedy 19-ročnú ženu a 56-ročného bezdomovca.
Policajti vtedy informovali, že mladú ženu prehovoril ešte v roku 2015 na žobranie Arpád H. pod zámienkou, že s ňou chce žiť a potrebujú byť. Ona naň mala prispieť tak, že vyžobre peniaze v Nemecku.
Ďalší kumpán už s takýmto spôsobom zárobku skúsenosti mal.

„V skutočnosti bol Arpád H. narkoman závislý na pervitíne a peniaze míňal na drogy. Žene však do Nemecka denne volal a tvrdil jej ako ju ľúbi. Presviedčal ju, aby vydržala, že budú mať na byt,“ detailnejšie priblížila prípad SITA s tým, že obeť musela žobrať spievaním rómskych piesní.
„Vyžobrané peniaze musela odovzdávať Petrovi L., ktorý ich posielal svojej manželke a tá ich mala odkladať na budúci byt, ale peniaze minuli pre seba. Páchatelia mladú ženu upozornili, že zarobiť si môže aj prostitúciou, ale to odmietla. Mladá žena napokon z Nemecka ušla s pomocou Slovenky, ktorá tam pracovala. “
Dvaja ecidivisti boli dokopy 25-krát súdne trestaní
Bezdomovca Andreja z Popradu poznal Peter L.vo výkone trestu. Ponúkol mu prácu v Nemecku, ale neskôr vysvetlil, že ide o žobranie.