LUČENEC. Vyše štyridsaťstupňové horúčavy, vyschnuté korytá potokov aj riek, studne bez vody.
Rezort životného prostredia zverejnil analýzu Inštitútu environmentálnej politiky s názvom Vedúci! Horia obce! Podľa nej sú mnohé mestá a obce v Banskobystrickom kraji ohrozené extrémnou zmenou klímy.
Mnohým odborníci pridelili najvyšší rizikový stupeň. Desiatky z nich ležia najmä v okresoch Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Lučenec a Poltár. Najmä v okrese Lučenec očakávajú prudkejší nárast teplôt.
Najviac dní, poznačených suchom, by malo sužovať okresy Poltár, Rimavská Sobota a Revúca. Odborníci predpokladajú, že silné dažde a povodne budú v budúcnosti najviac ohrozovať okres Veľký Krtíš.

„Väčšina obcí, čeliacich riziku extrémnych horúčav, sa nachádza na juhu Slovenska. Obce, vystavené riziku sucha sú sústredené prevažne na juhozápade a extrémne zrážky sú hrozbou hlavne pre obce na severe a východe krajiny,“ uvádza sa v spomínanej analýze s tým, že niektoré obce nemajú zdroje a vytvorené podmienky na zvyšovanie odolnosti a znižovanie zraniteľnosti voči klimatickým hrozbám.
Odborníci pripomenuli aj samosprávy, ktoré sú v porovnaní s ostatnými dobre vybavené, ale klimatická hrozba ich zasahuje viac.
„Je to príklad Bratislavy, ktorá je síce ekonomicky silná, ale bude aj kvôli silnej urbanizácii čeliť intenzívnym horúčavám.“
Juh Slovenska sužujú páľavy
Podľa analýzy inštitútu žije na Slovensku 16 percent ľudí v oblastiach s najvyšším stupňom ohrozenia extrémnymi horúčavami.
„Najvyššie priemerné počty tropických dní za rok zaznamenávajú okresy Komárno a Nové Zámky. V Hurbanove bola nameraná najvyššia zaznamenaná teplota na Slovensku, konkrétne 40,3 stupňa Celzia.“
Odborníci pripomínajú, že v niektorých okresoch, akým je napríklad Lučenec, sa očakáva prudkejší nárast teplôt.

„V Lučenci doteraz nebol zaznamenaný taký vysoký počet tropických dní a nocí ako napríklad v Nových Zámkoch či Komárne, no vo výsledku je stupeň jeho ohrozenia porovnateľný s najrizikovejšími okresmi. Je tomu tak kvôli predpovediam, ktoré avizujú nárast denných a nočných teplôt.“
V inštitúte argumentujú, že spomínaný nepriaznivý trend v extrémnom počasí ovplyvňujú v okrese Lučenec aj sociálnoekonomické faktory, ktoré zvyšujú zraniteľnosť.
„V niektorých obciach je relatívne vysoký podiel zraniteľného obyvateľstva, napríklad detí do štyroch rokov. V Lučenci je zároveň najvyšší počet koncentrovaných rómskych komunít, ktoré častokrát nemajú prístup k infraštruktúre, ktorá je kľúčovou pre ochranu pred dopadmi extrémnych horúčav.“

Najvyšším stupňom ohrozenia extrémnymi horúčavami odborníci označili v Banskobystrickom kraji mestá a obce: Lučenec, Boľkovce, Buzitka, Holiša, Kalonda, Nitra nad Ipľom, Nové Hony, Panické Dravce, Pinciná, Prša, Rapovce, Šávoľ, Točnica, Tomášovce, Veľké Dravce, Vidiná, Bulhary, Mikušovce, Breznička, Kalinovo, Veľká Ves, Dudince, Hontianske Moravce, Otročok, Balog nad Ipľom, Bátorová, Bušince, Čeláre, Dolinka, Glabušovce, Chrastince, Ipeľské Predmostie, Kamenné Kosihy, Kiarov, Koláre, Kosihy nad Ipľom, Kováčovce, Lesenice, Malá Čalomija, Nenince, Nová Ves, Obeckov, Opatovská Nová Ves, Sečianky, Sklabiná,