Dôvodom je podľa Danici Klempovej, vedúcej Inštitútu drogových závislostí - Centra pre liečbu drogových závislostí (IDZ - CLPDZ) v Bratislave, predovšetkým nuda a viac voľného neorganizovaného času. Rovnako závažným faktorom je prístup rodičov. „Bolo zistené, že pri deťoch, ktoré dospelí pravidelne nekontrolujú, je pravdepodobnosť užitia drog až štyrikrát vyššia,“ povedala na tlačovej konferencii Klempová.
Za najdôležitejšie preventívne faktory považuje silné a pozitívne putá v rodine a jasné pravidlá správania sa. Naopak, za rizikové faktory označila chaotické rodinné prostredie, problémy v škole či rovesnícky tlak.
Terapeutka IDZ-CPLDZ Ivana Szemzöová zdôraznila úlohu rodičov v prevencii pred týmito látkami, najmä ich vlastný príklad a primeraný dozor nad ratolesťami. Na základe rozhovorov so študentmi základných a stredných škôl zistila, že vo väčšine slovenských domácností sa o tomto probléme otvorene nerozpráva. Považuje to za nesprávne.
Pravidelné prieskumy medzi mladými vo veku 15 až 16 rokov ukazujú, že za posledných desať rokov stúpol počet užívateľov marihuany a alkoholu. V prípade marihuany je tento nárast z približne 12 na 35 percent populácie, ktorá aspoň raz v živote vyskúšala návykovú látku.