JELŠAVA. Rekonštrukčnými a záchrannými prácami na viacerých miestach objektu pokračuje v tomto roku obnova rozľahlého coburgovského kaštieľa v Jelšave (okres Revúca).
V tomto roku si samospráva s pomocou partnerov vytýčila dva hlavné míľniky.
Prvým je dokončenie kompletnej obnovy zadného krídla kaštieľa za peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu.
Druhým kolaudácia a následné prevádzkovanie zážitkovej expozície s možnosťou prespania v unikátnych presklených bunkách.
Termín dokončenia sa zrejme predĺži
Podľa primátora Jelšavy Milana Kolesára je oprava spomínanej zadnej časti pamiatky už v záverečnej fáze.
„Sú to rôzne dokončovanie práce, ako obklady stropu, podlahy a v niektorých častiach sa dokončuje sanita,“ konkretizoval Kolesár.
Dodal, že v niektorých prípadoch sa vyskytol nesúlad reálneho stavu s projektom a tieto detaily museli riešiť s pamiatkarmi a projektantom.
„Termín ukončenia stavby bol 17. máj, ale z dôvodu rôznych objektívnych skutočností, ako boli zmeškané dodávky niektorých materiálov, ale i samotné ceny a hľadanie iných riešení, sme predsa len požiadali o predĺženie, aby sme na stavbe neurýchlili nič, čo by jej nakoniec zobralo z jej pamiatkovej hodnoty,“ vysvetlil primátor s tým, že samospráva aktuálne čaká, či bude tejto žiadosti vyhovené.

Inak hodnotí priebeh stavebných prác ako bezproblémový.
„Samozrejme, že kontrolné dni sú často búrlivé. Všetci zúčastnení konzultujú svoje stanoviská a musíme nájsť nejaký kompromis i zhodu, ale stavba ide na dobu, v ktorej ju robíme, skutočne bezproblémovo,“ podčiarkol Kolesár.
Obnovené zadné krídlo by mohlo dané do prevádzky v lete a prezentované počas 26. augusta, keď bude v Jelšave stretnutie banských spolkov a miest.
„Vtedy už určite bude slúžiť ako zázemie pre toto podujatie,“ avizoval jelšavský primátor.
Kaštieľ opravujú aj miestni
Ako nadviazala koordinátorka pamiatkovej obnovy kaštieľa Viera Kozárová, okrem rekonštrukcie zadného krídla čakajú počas sezóny zásahy aj ďalšie časti kaštieľa.
„Mesto sa zapojilo do nového národného projektu Hrady a ľudia. Miestni aj počas zimy vykonávali záchranné práce, ktoré boli sústredené hlavne v suteréne,“ povedala Kozárová.
Jednou z konkrétnych pracovných činností bolo odstraňovanie okenných zámuroviek.
Kaštieľ bol totiž pár desaťročí prázdny bez využitia a zamurované okná mali zabrániť zlodejom napríklad v rozkrádaní medenej strešnej krytiny.

„Postupne osádzame obnovené okenné rámy. Pracovníci v rámci projektu sa naučili zasklievať, čo nám šetrí financie, pretože kupujeme iba samotné sklá,“ načrtla Kozárová.
Ďalším záchranným zásahom bolo podmurovanie nosného piliera veže v suteréne.
„V minulosti bol nesprávnym zásahom vybúraný a použitý ako suchý múrik na zásypy pod vežou. Predpokladáme, že sa tam ukrývajú ešte veľké tajomstvá, ktoré časom plánujeme odhaliť archeologickým výskumom. Predpokladajú sa tam napríklad ľudské pozostatky z čias druhej svetovej vojny, keď v kaštieli sídlili maďarskí žandári, ktorí týrali ľudí,“ priblížila koordinátorka.
V článku sa ešte dočítate:
- na aké podujatia bude v tomto roku využitý,
- čo na obnovu pamiatky hovorí predseda BBSK Ondrej Lunter,
- na aké podujatia by podľa neho mohol byť využitý,
- ako to je so zážitkovou expozíciou a prespaním v kaštieli,
- aká je história kaštieľa.
Kaštieľ posledné roky slúži mestu ako miesto na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí.