RIMAVSKÁ SOBOTA. Dovedna 450 priamo vytvorených pracovných miest a ďalších 1000 nadväzujúcich.
To bude podľa povereného predsedu vlády Eduarda Hegera výsledok príchodu nového investora Winkelmann Group do Rimavskej Soboty.
Investíciu, ktorej výška má dosiahnuť zhruba 110 miliónov eur, oznámil vo štvrtok (27. 4.) na tlačovej konferencii na pôde Mestského úradu Rimavská Sobota spolu s povereným ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom a generálnym riaditeľom Winkelmann Group Heinrichom Winkelmannom.
Zároveň podpísali memorandum o budúcej spolupráci.
Prvý investor
Winkelmann má byť prvým investorom v štátnom strategickom priemyselnom parku pri Rimavskej Sobote, ktorý vláda pripravuje posledné roky.
„Spoločnosť v ňom bude vyrábať nádrže do tepelných čerpadiel a ohrievačov. Toto je sektor, ktorý má pred sebou veľký potenciál, pretože veľmi výrazne prispieva k dekarbonizácii priemyslu i spoločnosti a taktiež aj k plneniu klimatických cieľov,“ podotkol Heger.
Vláda podľa neho do projektu prispeje investičnou pomocou vo výške 41 miliónov eur a zároveň pomôže pri nábore a rekvalifikácii pracovnej sily.
Výrobu by nový investor mal spustiť v roku 2025.
Heger pripomenul, že okres Rimavská Sobota je známy dlhodobo najvyššou nezamestnanosťou a zároveň patrí medzi najmenej rozvinuté.
Je však presvedčený, že vďaka novým investíciám do regiónu už občania nebudú musieť odchádzať za prácou na západné Slovensko a do zahraničia.
„Práve naopak, budú sa môcť vracať a budovať si tu so svojimi rodinami zázemie,“ doplnil.

Ako nadviazal Hirman, rokovania s investorom sa začali v decembri minulého roka.
„Už teraz máme výsledok. Je to, myslím si, veľmi krátky čas intenzívnych rokovaní,“ poznamenal poverený minister.
Povedal tiež, že Slovensko má veľmi veľa automobilového priemyslu, čo považuje za výborné, ale táto investícia je iného druhu.
„Je do nových technológií, perspektívnych – tepelné čerpadlá, technológie 21. storočia pre energetiku a vykurovanie,“ konkretizoval Hirman.
Podľa Winkelmanna našli dobré riešenie pre veľmi sľubné partnerstvo v tomto regióne Slovenska.
„Rozhodli sme sa tu postaviť a prevádzkovať výrobný závod na výrobu zásobníkov na horúcu vodu, pri ktorej sa využíva uhlíková oceľ a ďalšie výstelky v ich vnútri. Tieto zásobníky sa využívajú pri nepriamo vykurovaných horúcovodných systémov a majú súvislosť aj s tepelnými čerpadlami,“ ozrejmil generálny riaditeľ.
Podľa predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera sa na rokovaniach s investorom zúčastnil aj vyšší územný celok.
„Vďaka spolupráci mesta, kraja a vlády sa vedenie spoločnosti rozhodlo, že svoj nový závod na výrobu tepelných čerpadiel a ohrievačov postaví práve tu,“ podčiarkol.
V hre sú podľa jeho slov nové odbory, ktorých absolventi by vyhovovali požiadavkám investora, keďže pracuje s najmodernejšími technológiami.
„S investorom sme rokovali tiež na tému budúceho posilnenia verejnej dopravy smerom do nového závodu, rovnako sme ponúkli kapacity našej krajskej Agentúry práce, ktorá sídli v Lučenci, pre pomoc s hľadaním či školením nových zamestnancov, najmä z radov dlhodobo nezamestnaných, na ktorých sa táto agentúra zameriava,“ doplnil Lunter.
Dvaja predchádzajúci investori napokon neprišli
O Rimavskú Sobotu mali v uplynulých rokoch záujem dvaja ďalší významní nemeckí investori.
Pred zhruba rokom to bola drevospracujúca spoločnosť Ziegler, ktorá ale napokon svoj zámer investovať v Rimavskej Sobote zrušila.
Ešte v roku 2006 chcela do centra Gemera prísť firma Draxlmaier.
V okrese, kde vtedy nezamestnanosť dosahovala 32 percent, sľubovala vytvoriť 1200 pracovných miest a preinvestovať 600 až 700 miliónov vtedajších slovenských korún.
Napokon náhle zmenila plány a pre svoju investíciu uprednostnila Rumunsko.
V článku sa ešte dočítate:
- čo odpovedal generálny riaditeľ na otázku o platoch budúcich zamestnancov,
- ako investíciu hodnotí primátor Jozef Šimko,
- prečo je problémom rýchlostná cesta R2,
- aká je história firmy Winkelmann
- aké sú detaily priemyselného parku v R. Sobote.
Podľa vtedy medializovaných informácií mohla byť medzi dôvodmi na zmenu zámeru aj skutočnosť, že vtedajší vládni predstavitelia nesúhlasili s tým, aby štát poskytol investičné stimuly firme, ktorá by potom ľuďom platila len minimálnu mzdu.