Napadnutí a dohryzení turisti v blízkosti horského hotela Poľana, o život bojujúca učiteľka v sade nad Hradišťom v okrese Poltár, zranený fotograf Ivan Kňaze v blízkosti Lesnej správy Kyslinky, strety s autami priamo na tzv. novohradskej vetve rýchlostnej cesty R2, napínavé situácie na turistických chodníkoch pod Ďumbierom či priamo pri nízkotatranských chatách.
Najmä horské regióny v Banskobystrickom kraji patria medzi lokality, v ktorých v rámci našej krajiny dochádza najčastejšie k stretom človeka s našou najväčšou šelmou. Výnimkou nie sú ani medvede priamo v dedinách.

Už vlani na pribúdajúce nebezpečné situácie protestmi upozornili nielen samotní gazdovia, ale aj predstavitelia župy.
Keďže podobných prípadov v rôznych regiónov našej krajiny je z roka na rok viac, ešte v roku 2014 zriadila Štátna ochrana prírody SR Zásahové tímy medveďa hnedého, konkrétne na severe a na juhu krajiny. Tento rok k nim pribudol nový tím Západ.

Ich činnosť, ktorá nie je primárne zameraná na odstraňovanie medveďov, ale ich monitorig ich pohybu, správania sa, osvete a prevencii, v snahe predísť konfliktným situáciám, zaujala aj Talianov.

„Zástupcovia talianskeho regiónu nás požiadali o pomoc s výkladom európskej legislatívy starostlivosti o chránené živočíchy, ale aj praktické rady, ako postupovať v konkrétnych situáciách,“ informoval tento týždeň Juraj Smatana, štátny tajomník rezortu životného prostredia s tým, že talianska strana požiadala zástupcov envirorezortu aj o osobné stretnutie.
To je naplánované na leto.
Talianov tiež zaujímalo praktické fungovanie nášho Zásahového tímu pre medveďa hnedého.