Zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji už čoskoro vyrazia na trať. Sú atrakciou, ktorá láka výletníkov z rôznych kútov našej krajiny, pričom každý z historických vozňov má aj svoje meno.
Banskobystrický kraj už zverejnil plán jázd jednotlivých expresov.

„Kraj Za horami, za dolami je poprepletaný jedinečnými železničnými traťami. Na ich koľaje sa vydávajú historické vlaky, v ktorých sa môžeš pripraviť na nevšednú jazdu. Stačí sa usadiť, z okna sledovať čaro okolitej prírody a nechať sa viezť do nepoznaných končín," informuje Krajská organizácie cestovného ruchu (KKOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.
Dodáva, že "cestujúci sa „prenesú“ do minulosti, k ťažkej práci v hámroch na Horehroní, k nevšednýmn príhodám z baníckeho podzemia, závažným udalostiam počas SN/ i do čias, keď si nikto nemohol byť istý, či ho zbojníci neolúpia."
KOCR zároveň konkretizuje termíny jázd obľúbených zážitkových vlakov.
Ako prvý pasažierov prevezie Zbojnícky expres, ktorý vypravia v sobotu 3. júna. Záujemcov odvezie aj 15. júla a 19. augusta. Na jazdu Baníckym expresom sa výletníci môžu tešiť v sobotu 1. júla. Horehronský expres vyrazí na trať v piatky 14. júla, 11. augusta a 25. augusta.
Aj toto leto spestrí jazda Horehronského expresu špeciál, ktorá je naplánovaná na piatok 28. júla.
Aké by to boli prázdniny bez Expresu 34 tunelov. Jeho jazdy sú naplávané na soboty 8. a 22. júla a tiež 12. a 26. augusta. Sklársky expres bude záujemcom k dispozícii v sobotu 5. augusta.
Netradičné mená
Málokto vie, že historické vozne, ktoré odviezli, prípadne stále vozia výletníkov, majú svoje mená. Sú skutočne netradičné - Modrý Šíp, Singrovka, Ce-nula alebo Pomaranč, Okuliarnik, Túlavá, Dvašesťdvojka aj Žehlička.

„M 271.004 – Modrý šíp z roku 1934 je jediným funkčným vozňom tejto série v bývalom Československu. Motorové vozne radu 274.0 patrili k vrcholu výroby a špičke technického a estetického riešenia svojej doby. Vozeň M 240.039 – Singrovka bol vyrobený v roku 1964 v závode Vagónka Studénka pre vedenie osobných vlakov na vedľajších tratiach (max. rýchlosť 70 km/hod.,“ informujú vlakoví nadšenci na facebookovej stránke Vlakom za zážitkom a pokračujú:
„T678.012 – Ce-nula alebo Pomaranč, to je pomenovanie rušňa, ktorý je svojou funkčnosťou svetovou raritou. Prezývku Pomaranč dostal vďaka pôvodnej oranžovej farbe. T 478.3109 (753 109-8) – Okuliarnik dostal meno podľa dua predných okien s prísne pôsobiacim ohraničením širokými obrúčkami. Dnes evokuje potápačské okuliare, v dobe vzniku motocyklové okuliare.“
Na trať vyráža aj Túlavá (M286.018).