LUČENEC. Zhruba 300 priamych pracovných miest a ďalších 400 v rámci subdodávateľského reťazca by chceli vytvoriť v regióne Lučenca dvaja noví investori, ktorí prejavili záujem etablovať v tamojšom priemyselnom parku Juh.
Na dnešnom (15. 5.) zasadnutí lučeneckého mestského zastupiteľstva (MsZ) o tom informovala primátorka Alexandra Pivková.
Ide o firmu Enel Holding zo Žiliny, ktorá plánuje v Lučenci vyrábať modulárne mobilné drevodomy, a spoločnosť EV-GP zo Senca s výrobou a vývojom nabíjacích staníc elektromobilov a batériových úložísk.
Podľa sprostredkovateľa Tibora Šramčíka, ktorý aj v minulosti vystupoval ako partner a poradca mesta Lučenec pri získavaní potenciálnych investorov, sú obidve investície vysoko sofistikované.
Tvrdí, že obe spoločnosti sú už etablované na trhu, pričom potrebujú expandovať a rozšíriť výrobu.
„Za spoločnosť Enel Holding môžem povedať, že majú ‚vybúkovanú‘ výrobu do konca roka 2024 a potrebujú nové výrobné priestory,“ dodal Šramčík na zasadnutí MsZ.

Výstavbu obidvoch nových závodov a nábor na jednotlivé zamestnanecké pozície chcú investori podľa Šramčíka realizovať v treťom kvartáli 2024 až prvom štvrťroku 2025.
„Budú to nové závody, postavené na zelenej lúke a presne ušité na mieru pre jednu aj druhú spoločnosť,“ vysvetlil.
Domy aj elektromobilita
Podľa zástupcu spoločnosti Enel Holding Lukáša Novotného je ich firma na trhu od roku 2010 a vývoju i montovaniu mobilných drevodomov sa venuje posledných päť rokov.
„Naším cieľom je rozvíjať danú lokalitu, dané mesto, aby tam mladí ľudia zostávali žiť a nemuseli odchádzať niekde inde,“ skonštatoval na zasadnutí MsZ.
V Lučenci by chceli podľa jeho slov vyrábať 500 až 600 drevodomov ročne.
Ako pokračoval Július Száraz z firmy EV-GP, v súčasnosti majú výrobný závod v Spišskej Novej Vsi, kde vyrábajú svietidlá pre športoviská.
„Zároveň vyrábame batériové úložiská a nabíjacie stanice pre elektromobily. Vlastníme niekoľko patentov, čo sa týka týchto technológií, čiže sme aj vývojová a výskumná firma,“ vyzdvihol Száraz.

Ako doplnil, Lučenec firme vyhovuje z viacerých hľadísk, napríklad infraštruktúry či ústretových jednaní so samosprávou.
„Chceme priniesť fabriku čisto s nulovými emisiami. To znamená, že nebude mať žiadnu uhlíkovú stopu, všetko bude na báze obnoviteľných zdrojov. Myslím si, že takýchto závodov nebude veľa nielen na Slovensku, ale ani v celej Európe,“ podotkol Sráraz.
Spolupráca so školami
Investori chcú tiež v regióne spolupracovať na príprave mladých ľudí, ktorí by v budúcnosti mohli byť ich zamestnancami.
Podľa Pivkovej má mesto spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom do začiatku spustenia výroby priestor na to, aby riešili otázku profesií.
„To znamená takých učebných odborov, ktoré by práve v týchto dvoch závodoch boli preferované,“ podčiarkla primátorka.
Kľúčová je vraj R2
K rozhodnutiu týchto dvoch investorov prísť do metropoly Novohradu podľa Šramčíka prispela aj výstavba rýchlostnej cesty R2, ktorá by v roku 2025 po dokončení úseku Kriváň – Mýtna mala viesť súvisle od Zvolena až pred Lučenec.
V článku sa ešte dočítate:
- aké pochybnosti o zámere vyjadrili niektorí poslanci,
- aká bola reakcia zástupcu Enel Holding,
- ako sa v minulosti skončil avizovaný príchod niektorých investorov do Lučenca,
- kedy budú poslanci schvaľovať samotné prenajatie pozemkov.
K napojeniu na rýchlostnú komunikáciu R2 a tým pádom aj na súvislú diaľničnú sieť jej bude chýbať len obchvat Zvolena, ktorý je zatiaľ ale v nedohľadne.