ŠIVETICE. Upozorniť na nedostatočnú komunikáciu zo strany štátu bolo hlavným cieľom stretnutia rómskych starostov, ktoré sa uskutočnilo v piatok (19. 5.) v Šiveticiach (okres Revúca).
Ako v tejto súvislosti uviedol starosta obce Telgárt v Breznianskom okrese Jozef Štajer, rómski starostovia chcú získať rešpekt, pretože podľa jeho názoru ich kompetentní v Bratislave neberú vážne.
„Istým spôsobom sa stretávame s tým, že úradníci, vládni predstavitelia, alebo ministerstvá, ktoré sa snažíme osloviť, nás ignorujú. Keď chceme s niekým komunikovať, dialóg tam nie je, pretože to nikoho nezaujíma“ povedal starosta.
Tvrdí, že tento stav len prehlbuje problémy, ktorým musia vo svojich dedinách čeliť.
Konkrétne v Telgárte je podľa neho najväčším z nich nezamestnanosť. Za negatívne v tejto súvislosti považuje zmeny v oblasti aktivačných prác, ktoré nastali od 1. apríla.

„Zrušil sa paragraf 12, čo boli aktivačné práce, kde ľudia mali pracovné návyky a mohli si niečo málo zarobiť. Teraz už nemôžu. Tieto práce obci pomáhali pri zimnej údržbe či kosení. Boli to aj rôzne opravy a údržby,“ vymenoval starosta.
Ľudí na aktivačných prácach je podľa jeho slov stále menej.
„Máme takých, ktorých sme ešte stihli zapojiť do aktivačných prác, ale teraz končia. Kompetentní si neuvedomujú, že títo ľudia prišli o príjmy, nie sú schopní fungovať a žiť,“ upozornil Štajer, podľa ktorého dotknutí obyvatelia zo vzniknutej situácie obviňujú samosprávy.
„Stáva sa mi teraz často, že ľudia za mnou chodia s tým, že nemajú lieky. Hovoria: obec, pomôž. Ale ako obec pomôže?“ opýtal sa starosta.
Deti prespávali v chlieve
Balík problémov, s ktorými samosprávam podľa neho štát nepomáha, je však väčší. Ako konkrétny príklad spomenul ťažkosti s mladou rodinou v ich dedine, ktorá niekoľko dní prespávala v chlieve.
„Viete si to predstaviť, štyri malé deti v chlieve? Štát sa o to nezaujíma. Vyrastie generácia negramotných ľudí? Ako budeme na Slovensku fungovať? Prečo tým malým deťom, ktoré za nič nemôžu, nedáme možnosť žiť v 21. storočí v lepších podmienkach?“ pokračoval Štajer.
Tvrdenia, že v regiónoch Gemer či Horehronie je dostatok pracovných príležitostí, vníma ako veľkú lož.
V článku sa ešte dočítate:
- čoho sa starosta obáva v súvislosti s vývojom v sociálnej oblasti,
- ako vníma koniec občianskych hliadok,
- čo na situáciu hovoria starostovia Šivetíc a Martinovej,
- aká je reakcia rezortu práce.
Hovorí, že mnohí ľudia z Telgártu musia za prácou dochádzať okolo sto kilometrov denne do Banskej Bystrice.