STARÁ HALIČ. Sú staré, vzácne a stoja za to, aby ich obdivovali aj ďalšie generácie.
Nevedno, či sú dielom talianskych majstrov alebo miestnych remeselníkov, ktorí sa u nich vyučili, no určite si zaslúžia pozornosť a najmä obnovu.
Fresky v starohaličskom Kostole svätého Juraja, zobrazujúce sedem hlavných hriechov, tiež svätého Juraja, patróna kostola aj rímskeho vojaka a mučeníka, ktorý podľa legendy zabil nebezpečného draka, sa uchádzajú o 30-tisícový finančný grant v projekte s názvom Poklady Slovenska.

Jeho organizátorom je Nadácia Všeobecnej úverovej banky, ktorá takýmto spôsobom pomáha obnovovať vzácne pamiatky.
O tom, či jeden z novohradských unikátov uspeje v konkurencii ďalších ôsmich adeptov na podporu, rozhodne výsledok online hlasovania. Je bezplatné a v tejto chvíli už prebieha TU.
„Zostavu finálových historických objektov a umeleckých diel vybrala porota expertov zložená z odborníkov na ochranu pamiatok a reštaurátorstvo spomedzi nominácií doručených naprieč celým Slovenskom. Tých prišlo v prvej polovici apríla viac ako 400. Komisia pri prihlásených pamiatkach posunula do finálového kola deväť najvhodnejších adeptov na obnovu odborným posúdením ich súčasného stavu, významnosti, historického kontextu, aktuálnej pripravenosti na obnovu ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce,“ informovali MY Novohrad z tlačového oddelenia spomínanej banky.
Podľa slov Marcela Šupicu, jedného z propagátorov unikátneho projektu záchrany fresiek v starohaličskom kostole, má región šťastie na pátrov, ktorí vo Farnosti svätého Juraja v Starej Haliči pôsobia už dve desiatky rokov.
„Sú mimoriadne aktívni. V Ľuboreči vystavali komplet nový kostol, dokončili kostol v Tomášovciach, kompletne obnovili kostol v Haliči a z väčšej časti v susednej Starej Haliči. Snaha o záchranu vzácnych fresiek je ďalšou z ich aktivít. Väčšina z nich je už zreštaurovaná až na dominantnú, na ktorej je vyobrazený práve patrón kostola,“ ozrejmil Šupica.
Podľa informácií Farnosti svätého Juraja v Starej Haliči ide o fresky zo 14. a 15. storočia, ktoré pri následných prestavbách kostola premaľovali.
„Po prvýkrát ich po stáročiach objavili v roku 1904, avšak označili ich za bezcenné a opäť ich premaľovali. Je možné, že by už navždy zostali ukryté pred svetom, keby v polovici minulého storočia neboli náhodne objavené malé fragmenty. Fresky postupne odhaľovali v rokoch 1965, 1966 a 1978. Časť z nich si však dnes vyžaduje komplexný zásah reštaurátora. Konkrétne maľba svätého Juraja s drakom a výjav z cyklu nerestí, teda maľba zobrazujúca pýchu, ako prvý z hlavných hriechov,“ uvádza sa v správe spomínanej farnosti.