LUČENEC, KLENOVEC, FIĽAKOVO, NIŽNÝ SKÁLNIK. Žiadna bolesť, žiadne príznaky. Človek ju môže mať aj desať rokov, no napriek tomu sa cíti zdravo. Ochorenie pečene sa totiž vyvíja pomerne dlho a vôbec nebolí.
Podľa informácií, ktoré zverejnila banskobystrická Rooseveltova nemocnica, je Slovensko na špici svetového rebríčka, týkajúceho sa výskytu cirhózy pečene.
„Podľa prestížneho vedeckého časopisu Lancet má dokonca najvyšší výskyt cirhózy pečene na svete,“ spresnil Ľubomír Skladaný z banskobystrickej Fakultnej nemocnice s Poliklinikou F. D. Roosevelta, hlavný odborník rezortu zdravotníctva SR pre hepatológiu.
Čo sa týka úmrtnosti na cirhózu pečene patrí Slovensku v rámci Európy štvrtá priečka. Pacientovi môže skrátiť život v priemere o 20 rokov.

K jej včasnému diagnostikovaniu má prispieť projekt SIRIUS, ktorý ponúka záujemcom bezplatné vyšetrenia na rôznych miestach v krajine. Pôvodne mal prebiehať len dokonca uplynulého roka.
Čo sa týka Banskobystrického kraja, doteraz záujemcov vyšetrili vo Fiľakove, Lučenci, Klenovci, Nižnom Skálniku, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Prestavlkoch, Hrochoti, Hronci a Podbrezovej.
Realita a najmä alarmujúce čísla ukázali, že je potrebné v ňom pokračovať.
Cirhóza pečene nie je len chorobou alkoholikov
„Podľa NCZI patrí k najčastejšej príčine úmrtí v produktívnom veku. Ochorenie pečene sa vyvíja aj niekoľko rokov a pretože vôbec nebolí. Človek s 10-ročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako, ako ten bez ochorenia. Práve to je nebezpečné. Prvé príznaky a komplikácie sa začnú prejavovať až vo vyšších štádiách, kedy už je ochorenie ťažko zvrátiteľné. Je potrebné si uvedomiť, že zlyhanie pečene sa končí väčšinou úmrtím. Na Slovensku je zaužívaný mýtus, že cirhóza je choroba alkoholikov, ale žiaľ, nie je to tak. Čoraz viac ju spôsobuje aj nealkoholová tuková choroba, ktorá je priamym následkom súčasného životného štýlu – veľa nezdravého jedla a málo pohybu," ozrejmil Skladaný.
Zdôraznil, že na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia pečene, dnes na Slovensku umierajú mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov.
„Ak sa včas zachytí, dá sa riešiť,“ doplnil odborník, ktorý je iniciátorom spomínaného projektu SIRIUS.

Spočíva v zmapovaní výskytu chorôb pečene v našej krajiny a podchytení čo najväčšieho počtu ľudí s počiatočnými štádiami ochorení pečene, o ktorých veľakrát ani netušia.
„Spočiatku sme chceli navštíviť niekoľko miest v každom kraji a zasadnúť za počítače, aby sme zistili, na koho v budúcnosti zamerať skríning. To, čo nám stovky a stovky záujemcov svojou osobnou prítomnosťou na prvých podujatiach, telefonátmi a online dali na vedomie však je, že chcú o svojej pečeni vedieť všetci a hneď. Už teraz prebieha plánovanie ďalšieho postupu. Takže SIRIUS bude pokračovať vo svojej ceste po Slovensku dlhšie, než sa pôvodne plánovalo, budeme hľadať aj iné spôsoby,“ priblížil Skladaný.
Alarmujúce čísla
Projekt odštartoval ešte vlani v auguste v Banskej Bystrici a zatiaľ priniesol mimoriadne znepokojúce čísla.
V rámci Slovenska už hepatológovia vyšetrili 2500 ľudí, pričom u polovici zachytili steatózu, teda stukovatenie pečene. Približne u 13 percent vyšetrených záujemcov potvrdili pokročilú fibrózu pečene. „V porovnaní s krajinami Európskej únie ide o alarmujúce čísla,“ vyjadrila sa Sylvia Dražilová, prezidentka Slovenskej hepatologickej spoločnosti.
Už pred samotným spustením projektu Skladaný zdôraznil, že hepatológovia na nelichotivý trend upozorňujú už niekoľko rokov.
Podľa informácií, ktoré vo štvrtok 1. júna zverejnila Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP), mohli doposiaľ bezplatný preventívny skríning pečene využiť záujemcovia na 23 miestach na Slovensku.
„Ľudia sa doslova húfne snažia prostredníctvom existujúcej webovej stránky pátrať po ďalších plánovaných miestach realizácie skríningu,“ podotkli z nemocnice vo východoslovenskej metropole s tým, že výsledky vyšetrení sú alarmujúce.