ČAKANOVCE/GALAMBA. Za iných okolností by sa dalo povedať, že ide o typické miesto pánubohu za chrbtom, lenže v prípade Galamby by toto prirovnanie bolo nemiestne a nenáležité.
Práve naopak, pre veriacich ide o miesto, kde majú k Bohu veľmi blízko a preto ho aj vyhľadávajú.
Galamba je lokalita na juhu okresu Lučenec a leží len len pár kilometrov od Fiľakova.
Napriek relatívne malej vzdialenosti od desaťtisícového mesta je to pokojný kút sveta, ležiaci na málo frekventovanej ceste medzi dedinami Ratka a Čakanovce.
Galamba je však v súčasnosti nielen lokalita s pár roztrúsenými usadlosťami, ale i vyhľadávané pútnické a duchovné miesto.
To, že na tomto mieste vzniklo, má súvislosť práve s Fiľakovom, kde sa nachádza františkánsky kláštor.
Jedným z mníchov - františkánov, ktorí v ňom pôsobia, je i brat Filip, občianskym menom Andrej Čierny. Práve on je otec myšlienky založenia tejto pútnickej lokality.
Prvý bol kríž
Ako uviedol pre MY Novohrad, všetko sa to začalo pri drevenom detvianskom kríži, ktorý sa na Galambe dodnes nachádza.
Ratku, ale i nie príliš vzdialenú Buzitku a Šiatorskú Bukovinku totiž v minulosti osídlili prisťahovali z Podpoľania, ktorí si so sebou zo svojho rázovitého kraja priniesli i zvyk stavať tieto typické vyrezávané kríže.
„Vo Fiľakove som bol prvýkrát v roku 2005, keď som tu strávil tri mesiace ako kostolník. Spolu s miestnymi obyvateľmi sme v septembri toho roku zorganizovali pri kríži omšu, keďže si ju tam veľmi želali,“ priblížil počiatky vzniku pútnického miesta brat Filip.

Pôvodne malo ísť iba o jednu omšu bez ďalšieho pokračovania, ale keďže dopadla nad očakávania dobre, miestni sa rozhodli, že ju na danom mieste budú organizovať každý rok v septembri, na Sedembolestnú Pannu Máriu.
„Prvé tri alebo štyri omše boli slúžené pod plachtou z Ávie, postavenej na štyroch koloch a ľudia stáli okolo na poli. Z toho vznikla potreba postaviť nejaký prístrešok, kde sa omša slúžila ďalšie roky,“ pokračoval františkán.
K jeho stavbe aj došlo a prístrešok je na Galambe dodnes, hoci už nie je pôvodný.
Šlo totiž len o jednoduchú stavbu z drevených kolov so strechou z trstiny, ktorá sa časom rozpadla a bolo ju potrebné nahradiť novou.
Prístrešok v posledných rokoch počas Vianoc slúži ako betlehem.
Kaplnku nasledovala pustovňa
Tým sa ale zveľaďovanie Galamby neskončilo.
Ďalšej iniciatívy sa chopila miestna obyvateľka Mária Murínová, ktorá na omše na Galambe chodievala so svojou matkou.
„V roku 2010, rok predtým než som ako mních prvýkrát na dlhšie obdobie prišiel do Fiľakova, jej mamina zomrela. Na znak úcty a pamiatky preto chcela postaviť trvalú kaplnku, nie len prístrešok z rákosia,“ ozrejmil brat Filip.
Od slov k činom nebolo v tomto prípade ďaleko.
Pridali sa viacerí dobrovoľníci a v júli 2011 začali kopať základy. Už o tri mesiace v septembri bola neveľká sakrálna stavba vysvätená.
Zároveň bolo priestranstvo pred ňou vyčistené od kríkov a tŕstia.
V článku sa ešte dočítate
- ako na Galambe pribudla pustovňa a aký je záujem o ubytovanie v nej,
- ako sa zmenila jej naplánovaná podoba,
- čo sa tam dá robiť,
- čo Galambu trošku narušilo,
- aké sú ďalšie plány s jej rozvojom.
„Vtedy sme si povedali, že keď tu už kaplnka je, niekto sa o ňu musí systematicky starať – postavme si tu záhradný domček s dvoma miestnosťami, jednou na náradie a druhou na posedenie a vypitie kávy,“ načrtol františkán.