LUČENEC. Vlaňajší úspech viacdňovej zážitkovej jazdy historickým vlakom naprieč Banskobystrickým krajom potvrdil, že sa oplatí v tejto aktivite pokračovať.
Expres Za horami, za dolami, nazývaný aj Stredoslovenský Orient Expres, vyrazí na trať už tento piatok (30. 6.).
Prejde 608 kilometrov, pričom na trati je 40 tunelov a päť viaduktov. Pasažieri navštívia päť regiónov.
„Vlak umožní zážitok z cesty historickým vlakom, ktorého lôžkové kupé či jedálenský vozeň vytvoria atmosféru, ako v banskobystrickom Orient Exprese. Jednotlivé zastávky sú vybrané cielene, aby ponúkli rozmanitý program vyskladaný z toho najlepšieho z rozprávkového kraja Za horami, za dolami, z Banskobystrického kraja a pre akékoľvek vekové kategórie - rodiny s deťmi, partiu priateľov či zamilované dvojice," priblížil Jiří PěČ z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko, ktorá zážitkový vlak vypraví spoločne s Krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.

Konkretizoval, že historický vlak vyrazí na trať 30 júna o 8.45 hod. zo železničnej stanice v Banskej Bystrici.
„Pokračovať bude smerom na Slovenskú Ľupču, Červenú Skalu, Telgárt Penzión, Turňu nad Bodvou, Lenartovce, Číž, Lučenec a Kremnicu. V nedeľu 2. júla podvečer sa vráti do Banskej Bystrice.“
Turistika aj relax v kúpeľoch
Cestujúci si prezrú hrad Slovenská Ľupča, čaká ich obed s výhľadom na Kráľovu hoľu.
„Po prvej noci vo vlaku vyrazia na turistiku za krásami Zádielskej tiesňavy na Gemer, vychutnajú si poobedný relax v kúpeľoch Číž. V Lučenci chystajú výdatnú večeru s ochutnávkou remeselného piva. Po nej sa vlak vydá na nočnú jazdu do Kremnice, kde bohatý program vyvrcholí nevšedným putovaním históriou Kremnice,“ ozrejmil Pěč s tým, že Expres Za horami, za dolami je zaujímavou kombináciou pre dobrodruhov, výletníkov a milovníkov historických vlakov a celkovo histórie železníc.

„Trasa vlaku prechádza krásnou prírodou a technicky zaujímavými železničnými traťami. Pasažieri sa prevezú po trati SNP, cez unikátny skvost železničnej architektúry - Telgártsku slučku, Chmarošský viadukt, jeden z najfotografovanejších objektov Horehronia, aj cez Čremošniansky tunel, najdlhší železničný tunel na Slovensku.“