BANSKÁ BYSTRICA. V banskobystrickej nemocnici evidujú aktuálne rekordný počet pacientov s kliešťovou encefalitídou.
„Už teraz máme hospitalizovaných viac pacientov, ako sme mali po minulé roky,“ informovali dnes (28. 6.) z Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta s tým, že momentálne lôžka obsadili štrnásti pacienti s potvrdeným zápalom mozgu, ktorí sa nakazili počas konzumácie salašníckych výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka.

„Okrem pacientov na infekčnom oddelení je v nemocnici, na II. Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny SZU, hospitalizovaný aj jeden pacient vo vážnom stave.
„Apelujeme na ľudí, aby takéto výrobky konzumovali s vysokou obozretnosťou. Ľudia, ktorí sa slovenských špecialít nechcú vzdať, majú možnosť chrániť sa proti nákaze klieštovou encefalitítou očkovaním,“ zdôrazňujú z nemocnice na sociálnej sieti. Dodávajú, že väčšina pacientov je z Horehronia.
„Zvýšený výskyt pripisujeme zmene endemického výskytu pôvodcov nákazy - kliešťov, ktoré sa vplyvom klimatických zmien sťahujú aj do severnejších oblastí, ako je napríklad Horehronie.“
Keď sa zdá, že je už lepšie, príde horšia fáza
Odborníci pripomínajú, že príznaky nakazenia sa klieštovou encefalitídou sa prejavujú v dvoch fázach. „V prvej, približne dva týždne po konzumácii, pociťuje pacient bolesti hlavy, má teploty a ďalšie príznaky podobné chrípke,“ približujú lekári.
Keď sa už môže zdať, že choroba pominula, nastane druhá fáza.

„Po prechodnom zlepšení sa približne po týždni opäť dostavia silné bolesti hlavy, vysoké horúčky a môžu sa prejaviť aj neurologické príznaky, napríklad citlivosť na svetlo či oslabenie končatín.“
Pri spomínaných príznakoch by mal pacient vyhľadať všeobecného lekára. V prípade závažnejších prejavov pohotovosť alebo urgentný príjem.
Kým vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta evidovali počas celého roka 2021 len päť pacientov, infikovaných kliešťovou encefalitídou, vlani ich bolo už 16. Tento rok je k 28. 6. toto číslo viac ako dvojnásobné (35).