MURÁNSKA PLANINA. Vytvoriť z Muránskej planiny do roku 2030 konkurencieschopnú prírodnú destináciu a miesto pre kvalitný život je hlavný cieľ nového memoranda o spolupráci, ku ktorej sa zaviazalo päť subjektov z Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
Vo štvrtok (29. 6.) ho podpísali oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer a Región Horehronie, Správa Národného parku Muránska planina (NP MP) so sídlom v Revúcej, Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Rozvojová agentúra BBSK.
Túto víziu má pomôcť naplniť viacero projektov, ktoré budú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. Podľa kompetentných budú realizované s ohľadom k prírode, návštevníkom aj miestnym ľuďom.
Celkovo bude na Muránskej planine takto podporených celkovo 15 projektov v súhrnnej výške viac ako 8,8 milióna eur. Realizované budú do roku 2026.

„My vnímame Národný park Muránska planina už teraz ako atraktívnu destináciu, ale týmito projektmi potrebujeme vytvoriť kľúčové podmienky na to, aby mal návštevník kde zaparkovať, aby mal kvalitné cykloturistické trasy a aby zázemie v obciach z týchto projektov bolo vytvorené tak, že tu nebude pociťovať základné nedostatky, ktoré momentálne v týchto menej rozvinutých častiach regiónov sú,“ vysvetlila Ľudmila Elexová z tímu spracovateľov koncepčných a strategických dokumentov Rozvojovej agentúry BBSK.
Verí, že Muránska planina bude v budúcnosti skutočne konkurencieschopná.
„To znamená, že návštevníci nebudú odchádzať s tým, že tu mali problém so základnými službami, ale budú odchádzať plní dojmov z krásnej prírody, zachovanej biodiverzity a prostredia milých ľudí. Tým prilákame aj zahraničných návštevníkov a Muránska planina sa stane výkladnou skriňou prírodného cestovného ruchu,“ povedala Elexová.
Dva hlavné problémy
Ako nadviazal riaditeľ Správy NP MP Ján Šmídt, najväčším problémom regiónu je doprava.
„Hlavne Muráň, čo je centrálna časť národného parku, tak jediným zmysluplným spôsobom, ako sa tam dostať, je osobná automobilová doprava. Vlaky na Muránsku dolinu už dávno prestali jazdiť a autobusy sú tak sporadické, že spoliehať na sa ne ako turista nie je reálne, pretože sa nikam nedostanete,“ podotkol.
Tento spôsob dopravy a veľké množstvo áut však v Muráni a okolí počas letnej sezóny už spôsobuje problémy.
„Podobné je to na Šumiaci v súvislosti s návštevou Kráľovej hole,“ dodal Šmídt s tým, že dotknuté obce si uvedomujú, že dopravu bude treba riešiť.
Druhým veľkým problémom je podľa neho chýbajúce návštevnícke centrum.
V článku sa ešte dočítate:
- ako chce Správa NP MP tieto problémy riešiť,
- aké ďalšie projekty sa majú na Muránskej planine realizovať,
- aká je história národného parku,
- čo sú jej zaujímavosti.
Správa NP MP chce obidva problémy aspoň čiastočne zmierniť.