KRPÁČOVO. Krpáčovo je nielen chatovou oblasťou, strediskom rekreácie, celoročného turizmu v podhorí Nízkych Tatier, ale aj miestom kde smerujú ľudia i za vzdelávaním. V tomto prostredí sa už na vzdelávacích a programovacích seminároch pekných pár rokov stretávajú pravidelne v júni aj zástupcovia slovenských filmových klubov, ktorých združuje Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK). Nie inak tomu bolo po vynútenej pandemickej prestávke aj tento rok, keď organizácia oslavuje svoje 30 výročie. Z rôznych kútov Slovenska sa tu opäť zišla partia ľudí z ktorých sa za tie roky stali i dobrí priatelia.
Čo sa vlastne na týchto stretnutiach deje, kto sú to "klubisti", aká je úloha samotnej ASFK a či v ešte dnešnej dobe je záujem o filmy, ktoré vedú ľudí ku kritickému vnímaniu, tolerancii rôznych rozdielov medzi kultúrami a naopak videní koľko máme toho spoločného aj s inými národmi a spoločenskými skupinami sme sa porozprávali s pracovníčkou kancelárie ASFK Martnou Mlichovou. Tá najskôr priblížila činnosť oslavujúcej organizácie.
"Asociácia slovenských filmových klubov vznikla v roku 1993 ako výsledok potreby rozšírenia klubového filmového hnutia. Združuje filmové kluby, ktorých je v súčasnosti 53 a sú roztrúsené po celom Slovensku. ASFK je najväčším distribútorom artovej kinematografie, titulov zlatého fondu svetovej kinematografie, súčasnej slovenskej a českej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby na Slovensku. Ročne odpremiéruje desiatky filmov, ktoré by sa inak možno nikdy nedostali do slovenských kín," uviedla Mlová s tým, že autorom myšlienky a zakladateľom ASFK je Peter Dubecký. Ten je jej predsedom dodnes.
Vznikli krátko po rozpade
S pádom socializmu a po revolúcii nastal istý úbytok filmových klubov na Slovensku aj v Česku. Zároveň tu neexistovala žiadna významnejšia podpora alternatívnej distribúcie. Asociácia vznikla po rozpade niekdajšieho spoločného štátu Čechov a Slovákov. Po ňom došlo logicky aj k rozdeleniu oboch asociácií (AČFK a ASFK) v roku 1993. Od vzniku ASFK bolo stratégiou tohto občianskeho združenia za každú cenu udržať klubové hnutie.
ASFK je tiež organizátorom MFF Febiofest, československej filmologickej konferencie (1 x za dva roky), letného projektu Európske filmy za 1€ a tiež výchovno-vzdelávacích projektov pre zástupcov a dramaturgov filmových klubov – Vzdelávacie semináre a pre deti a mládež – Filmový kabinet deťom a Filmy pre školy.
„Filmové vzdelávanie pre deti zo základných a stredných škôl je jedným z dôležitých poslaní ASFK. Vzdelávacie projekty pomáhajú vybudovať si pozitívny vzťah ku kinematografii a kultúre vôbec, asistujú pri prehlbovaní vzťahu medzi dieťaťom a rodičom, prípadne žiakom a učiteľom a napomáhajú tieto vzťahy upevňovať. Hľadaním ciest ku schopnosti interpretácie posolstiev filmových príbehov sa deti učia mať otvorenú myseľ a porozumieť skutočnosti okolo seba. Je to prvý krok k samostatnosti a vytvoreniu si vlastného názoru," povedala pracovníčka kancelárie, ktorá stojí za vznikom projektu Filmový kabinet deťom, ten je jej srdcovou záležitosťou.
Čím klubistov uchvátilo Krpáčovo
ASFK začala pre zástupcov a dramaturgov filmových klubov organizovať spočiatku Programovacie semináre s cieľom vytvárania odbornej platformy pre vzdelávanie a diskusiu, vymieňania si informácií o dramaturgii klubových filmov a informácií z oblasti filmového umenia. Zároveň boli semináre miestom, kde si dramaturgovia filmových klubov vopred „naprogramovali“ vtedy ešte 35mm filmové kópie na polroka dopredu.S modernizáciou technológii a filmových nosičov (DCP) sa programovacie semináre vyvinuli na vzdelávacie, kedy ich nosnú časť tvoria prednášky a workshopy na tému marketingovej komunikácie.