Aktualizované 1. 7. o 18.10 hod. o reakciu kúpalísk.
LUČENEC, RIMAVSKÁ SOBOTA. Letná sezóna pri vodných nádržiach aj na kúpaliskách sa začala, no nie všade je voda na kúpanie vyhovujúca.
Čo sa týka Novohradu a Gemera informovali v piatok 30. júna hygienici o nevyhovujúcej vode na kúpanie v bazénoch na kúpaliskách Miraj v okrese Lučenec a Vodnom svete Číž (okres Rimavská Sobota).
(*poznámka redakcie: Informáciu o nevyhovujúcej kvalite vody vo Vodnom svete Číž ÚVZ SR dnes (1. 7.) zo svojej správy, zverejnenej na webe vymazal s tým, že bola mylná a voda v bazénoch tohto zariadenia je vhodná na kúpanie. Za chybu sa ospravedlnil.)
Podľa portálu MY Topoľčany zareagovali na správu aj ďalšie kúpaliská.
"Podľa informácií od konateľov išlo len o zvýšené hladiny chlóru, či Ph, pri ktorých je možná náprava do niekoľkých hodín. Tieto informácie neboli v tlačovej správe zahrnuté a ľudia ju mohli pochopiť tak, že voda v bazénoch nie je vhodná na kúpanie," píše sa na spomínanej webovej stránke.
"Môžem vás ubezpečiť, že všetky odbery mame s kladným vyhodnotením, neboli nám nariadené žiadne opatrenia a sme kúpalisko, ktoré poskytuje služby spĺňajúce všetky hygienické normy a nariadenia," uviedla konateľka spoločnosti Termal Chalmová Bystričany pre MY Topoľčany s tým, že všetky kúpaliská, ktoré zverejňuje aj Úrad verejného zdravotníctva na svojich oficiálnych stránkach ubezpečujú, že voda je nezávadná a informácia je pre ľudí zavádzajúca.
Ružinú tento rok hygienici nesledujú
V tridsiatich lokalitách, v ktorých hygienici plánujú sledovať kvalitu vody, tento rok nefiguruje vodné dielo Ružiná v okrese Lučenec, ktoré je napustené len čiastočne, keďže pre nevyhnutú rekonštrukciu ho museli úplne vypustiť.

„Lokality Ružiná – pri obci Divín a Ružiná – pri obci Ružiná nebudú počas tohtoročnej kúpacej sezóny využívané verejnosťou na kúpanie, ani monitorované miestne príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ pripomenuli hygienici.
Z prírodných kúpalísk sú v Banskobystrickom kraji aktuálne v prevádzke plážové kúpalisko – jazero v Banskej Bystrici, tiež Drieňok aj pláž ORMET na Teplom Vrchu aj Zelená voda na Kurinci.
V prípade iných vodných plôch s vyhovujúcou vodou na strednom Slovensku hygienici hovoria o Počúvadlianskom jazere, Veľkom Kolpašskom jazere, Veľkom Richnavskom jazere, Vindsachtskom jazere a Dolno Hodrušskom jazere.
„Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe ostatných laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané v lokalite Laborec Humenné. Preukázali prekročenie medznej hodnoty ukazovateľov Escheria coli a črevné enterokoky. Taktiež na kúpanie nie je vhodná ani voda v nádrži Veľké Uherce. Znížená priehľadnosť bola zistená vo vodnej nádrži Duchonka,“ uviedli pracovníci Úradu verejného zdravotníctva SR.
Aktuálne čakajú na výsledky vzoriek vôd, ktoré posledný júnový týždeň odobrali z Vajorského jazera, Hlbokého jazera, Ivanky pri Dunaji, Palcmanskej Maše, Lipoviny – Bátovce, vodných nádrží Prusy a Brezová pod Bradlom, tiež štrkoviska Horná Streda, bagrovísk Tomášikovo, Čierna voda, Šintavské Banej aj z Kunovskej priehrady Sobotište.
Drieňok vlani obstál výborne
Hygienici zverejnili aj vlaňajšie hodnotenie prírodných vôd, ktoré sú rekreantom k dispozícii aj počas tohtoročnej sezóny.
Známku výborný s najvyšším počtom hviezdičiek získali Drieňok na Teplom Vrchu, Veľké Richnavské jazero, Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Ivanka pri Dunaji, Zlaté piesky, Vajnorské jazero, Zemplínska Šírava – lokality Medvedia hora, Kamenec a Paľkov, tiež Pod Bukovcom, Ružín, Veľká Domaša – Tíšava, Valkov aj Poľany.
Výborné hodnotenie zdobí aj Šulianske jazero a Liptovskú Maru.
Najhoršie v hodnotení obstálo jazero Zelená voda na Kurinci v okrese Rimavská Sobota. Hygienici mu udelili známku dostatočný.

„Za kúpaciu sezónu je na Slovensku vo všeobecnosti považované obdobie od 15. júna do 15. septembra, kedy sa očakáva najväčší počet kúpajúcich sa. Začiatok skutočnej prevádzky kúpalísk je však každoročne ovplyvnený stavom ich pripravenosti, aktuálnym počasím a záujmom verejnosti. Počas kúpacej sezóny sa obyčajne na Slovensku kontroluje s rôznou frekvenciou viac ako 80 prírodných vodných plôch. Okrem toho pribúda k 350 celoročne prevádzkovaným umelým kúpaliskám aj kontrola približne 200 sezónnych zariadení,” uviedol Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia (OHŽP) Úradu verejného zdravotníctva SR. Rekreantom odporúča, aby si skôr, než vyrazia k priehrade alebo na kúpalisko, zistili, či je voda vyhovujúca. ´
Úrad verejného zdravotníctva SR týždenne zoznam na svojej webovej stránke www.uvzsr.sk aktualizuje.
„V spolupráci s príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR zverejňujeme počas kúpacej sezóny aktualizáciu stavu prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk na týždennej báze, spravidla v piatok. Aktuálnu kvalitu vody na kúpanie je dôležité si skontrolovať, najmä ak ide o lokality, ktoré nemajú prevádzkovateľa alebo ktoré mali v minulosti problémy s kvalitou vody na kúpanie,” dodal Babjak s tým, že RÚVZ počas vlaňajšej sezóny nezistili závažné nedostatky pri prevádzkovaní kúpalísk, ani v kvalite vody na kúpanie, ktoré by významne ohrozili rekreantov.
„Väčšinu zistených nedostatkov prevádzkovatelia na základe nariadených opatrení bezodkladne odstraňovali. Sťažnosti na prevádzku kúpalísk od verejnosti boli iba ojedinelé.“
Pozor na chlór aj sinice
Hygienici zároveň ozrejmili, čo môže mať vplyv na kvalitu vody na kúpania.
„Na nadmernú prítomnosť chlóru môžu byť obzvlášť citlivé veľmi malé deti, respektíve deti s predispozíciami na vznik alergií. Ide o podráždenie pokožky vo forme začervenania alebo ekzému, podráždenie slizníc dýchacieho systému či očných spojiviek,“ ozrejmila Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.
V texte sa dočítate aj:
• Aké následky môže mať kúpanie v priehrade s premnoženými silicami,
• prečo nie je vhodné kúpať sa v prírodných vodných plochách, pri ktorých sa zhromažďuje vodné vtáctvo,
• čím sa môžete nakaziť v bazénoch na kúpaliskách,
• čo sú morské vibrie, ktoré sa v posledných rokoch začali vyskytovať aj v povrchových vodách na Slovensku.
Ďalej sú to sinice, ktoré sa môžu v prírodných kúpaliskách premnožiť.