LUČENEC. Už roky patria medzi voľne vystavené predmety Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci a svojím vzhľadom i veľkosťou priťahujú pozornosť návštevníkov.
Nejeden z nich sa tieto netradičné exponáty pokúšal zdvihnúť.
Na takéto zaobchádzanie však neboli určené a hlinené držadlá sa preto poodtŕhali.
Na zaujímavosti to však keramickým cestovným kufrom neubralo.
Umiestnené sú v exteriéri, na vnútornom dvore múzea, ktorý má osobitú atmosféru a slúži na organizovanie rôznych podujatí.
Kufre v roku 2006 na 18. ročníku keramického sympózia v neďalekom Kalinove vytvoril český umelec z Českého Krumlova Miroslav Páral a oficiálne nepatria do zbierkového fondu múzea, pretože umelec prisľúbil, že raz sa po ne vráti.
Ako však pre MY Novohrad uviedla riaditeľka NMG Iveta Kaczarová, už sa tak nestane, pretože približne pred rokom zosnul.

„Povedal, že tieto kufre sa stanú záznamom času zo sympózia . Kufre ale aj symbolicky pripomínajú letné výlety a cesty,“ povedala riaditeľka.
Každý, kto má záujem, si kufre a iné umelecké diela, ktoré vznikli počas predchádzajúcich ročníkov spomínaného sympózia, môže pozrieť na nadchádzajúcom podujatí NMG pre širokú verejnosť.
Jej názov je Dotkni sa Novohradu, objav keramiku - Deň keramiky a koná sa v múzeu v nedeľu 23. júla 2023 od 15:00.
Najstaršie keramické sympózium
Umelci v Kalinove tvoria aj v týchto dňoch, keďže aktuálne prebieha 35. ročník uvedeného keramického sympózia.
„Je to najstaršie nepretržite fungujúce keramické sympózium, kde sa stretávajú umelci z doslova celej Európy. V netradičných podmienkach mimo ateliérov, v priestoroch závodu Žiaromat Kalinovo pracujú celý mesiac,“ priblížila Kaczarová.
Na tohtoročnom sympóziu sa zúčastňujú dve umelkyne zo Slovenska a traja ďalší zo zahraničia.
V článku sa ešte dočítate
- ktorí umelci tohto roku v Kalinove tvoria,
- z koľkých krajín doteraz do Novohradu prišli,
- prečo je prostredie závodu Žiaromat na takéto podujatie ideálne,
- aká zaujímavá výstava je aktuálne v múzeu.
„Prvou je Anna Horváthová, ktorá patrí medzi zakladateľov sympózia. Druhou je Ivica Markovičová. Česko-slovenským mladým umelcom je Adam Turzo, ktorý v Česku študoval a v súčasnosti tam aj pracuje. Ďalej je to Petra Šťastná z Prahy, ktorá už tiež bola u nás na sympóziu. Poslednou je Viktória Maróti z Maďarska,“ vymenovala riaditeľka.