BETLIAR. Spopularizovať grófa Emanuela Andrássyho a sprístupniť slovenským čitateľom jeho dielo je cieľom slovenského prekladu cestopisu, ktorý by mal byť dokončený v priebehu nasledujúcich mesiacov.
V diele nazvanom Cesty po východných Indiách (Utazás Kelet Indiákon) sú zachytené zážitky a postrehy tohto gemerského šľachtica z jeho putovania po krajinách Afriky a Ázie v polovici 19. storočia.
Nešlo o žiadny krátky výlet, jeho putovanie trvalo tri roky.
Hoci podobné cesty vtedajšej honorácie neboli v zásade ničím výnimočným, takáto dlhá púť sa spomedzi nich predsa len vymyká.
Odzrkadľuje však dobrodružnú povahu tohto šľachtica.
Spolupráca troch strán
Preklad knihy je projektom občianskeho združenia (OZ) Čierne diery, ktoré sa už roky na Gemeri snaží zachraňovať viaceré historické objekty a vydávať publikácie zamerané na dejiny regiónu a jeho propagáciu.
Preklad zverili do rúk skúsenej prekladateľke Jitke Rožňovej, ktorá pôsobí na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a ako členka redakčnej rady časopisu Fraktál.
„Čierne diery ma oslovili s tým, že by chceli vydať tento unikátny cestopis v slovenčine, pretože doteraz vyšiel iba v maďarčine a nemčine,“ vysvetlila Rožňová pre MY Novohrad.
Na preklade pracuje zhruba trištvrte roka a do konca septembra by ho mala ukončiť.

Pôjde o komentované vydanie, k jednotlivým kapitolám dopíšu historici vysvetľujúce texty, ktoré čitateľom ozrejmia dobový kontext a doplnia súčasný pohľad.
„Je to náročný text aj z hľadiska jazyka. Ide o maďarčinu 19. storočia, ale tým, že som prekladala aj napríklad Imre Madácha, tak mám tento jazyk trochu ‚načítaný’. Sú tam, samozrejme, niektoré špecifické výrazy. V konečnej fáze prekladu ich budem konzultovať s odborníkmi,“ ozrejmila prekladateľka.
Cestopis môže byť pre dnešných čitateľov zaujímavý aj preto, že umožňuje porovnať cestovanie pred 170 rokmi s dneškom.
Zatiaľ čo dnes moderná doprava zásadne skrátila čas potrebný na cestovanie a výdobytky telekomunikačnej techniky prepojili celý svet, v tom čase šlo o nemalé dobrodružstvo.
V článku sa ešte dočítate:
- aké boli úskalia vtedajšieho cestovania,
- čím je cestopis zaujímavý,
- kde je uložený najhonosnejší výtlačok,
- kto bol Emanuel Andrásyy
Necestovalo sa pár hodín lietadlom, ale celé týždne či mesiace loďou.