POLTÁR. Podnikateľ Ján Riečica, ktorý stojí za spoločnosťou R-Glass Trade, vyrábajúcou už niekoľko rokov úžitkové sklo v Katarínskej Hute, kúpil objekty bývalých sklární v Poltári.
TASR to potvrdil s tým, že ich od podnikateľa Vladimíra Poóra kúpil už na jar tohto roku.

"V Poltári chceme opäť postupne rozbehnúť výrobu skla. Zamerať sa chceme na strojovú výrobu žiadaného sortimentu a do haly kúpiť aj nové technológie," povedal Riečica.
Z niekoľkoposchodovej administratívnej budovy, ktorá by nemala využitie súvisiace s výrobou, chce urobiť bytovku.
Do závodu chce priviesť nielen strednú či staršiu generáciu skúsených sklárov, ktorí ešte v regióne ostali a majú záujem v obore pracovať, ale zamerať sa chce najmä na mladých ľudí.

Vychovávať ich chce v tamojšej strednej spojenej škole, kde by mal vzniknúť nový sklársky učebný odbor. O spoluprácu pri vytváraní tradície a dobrého mena sklární požiadal aj mesto Poltár.
"S vytvorením učebného odboru, ktorý by vychovával majstrov výroby dutého skla, uvažujeme od školského roku 2024/2025," povedal TASR riaditeľ spojenej školy Dušan Zdechovan.
Škola chce takto reagovať na potreby tamojších podnikateľov, pričom už teraz v učebnom odbore operátor sklárskej výroby vyučuje na základe požiadavky poltárskej sklárskej firmy Sonne Chrystal niekoľko žiakov v brúsení a maľovaní skla.

Riečica predpokladá, že postupne sa im podarí v závode zamestnať asi 200 ľudí. V Katarínskej Hute už dnes dávajú prácu 180 ľuďom, pričom zamestnanosť každý rok mierne narastá.
Podnikateľ si pochvaľuje spoluprácu s viacerými svetovými značkami, ktorým z Novohradu aktuálne predávajú výrobky.
"Nás teší, že dodávame naše sklo zvučným menám, oni sa zase môžu spoľahnúť na špičkovú kvalitu," pripomenul. Do zahraničia pritom smeruje takmer 100 percent výroby.
Spoločnosť R-Glass Trade zaznamenala podľa finstat.sk vlani tržby na úrovni 10,3 milióna eur a zisk 387 702 eur. Tržby boli medziročne o 37 percent vyššie a zisk lepší až o 80 percent.
Slávnu značku si po rozdelení krajín ponechali Česi
Poltárska skláreň bola spomedzi štvorlístka, ktorý tvorila s Málincom, Katarínskou Hutou a Zlatno, najmladšia. S výrobou skla tu začali v roku 1971.
O päť rokov už v prosperujúcej fabrike, špecializujúcej sa na úžitkové, tiež sodnodraselné sklo aj krištáľ, zamestnávali vyše 800 zamestnancov.
V tom čase boli jej výrobky mimoriadne žiadané aj vo svete. Na zahraničný trh putovali pod značkou Bohemia Crystal prostredníctvom Podniku zahraničného obchodu Skloexport Liberec.
Po páde bývalého režimu v roku 1989 vznikla akciová spoločnosť Sklárne Poltár s vyše dvetisíc zamestnancami. Išlo o spojenie spomínaného štvorlístka závodov.
Po osamostatnení sa našej krajiny jej výrobky putovali za hranice Slovenska pod značkami rôznych firiem. Dovtedy známu značku Bohemia Crystal si ponechali Česi.
Od roku 1995 začala skláreň v Poltári pôsobiť na trhu pod názvom Slovglass. Išlo o zamestnaneckú akciovú spoločnosť s takmer 1600 zamestnancami, ktorá vznikla po privatizácii fabriky v Málinci.