TEPLÝ VRCH. Pracovníci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) pokračovali v monitorovaní kvality vody na kúpanie vo vybraných prírodných vodných plochách.
Vzorky odobrali aj z vodnej nádrže Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota.
„V lokalitách vodnej nádrže Teplý Vrch – Drieňok a Teplý Vrch – pláž Ormet, na základe odberov z 21. augusta sa neodporúča kúpanie a vodné športy pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom z dôvodu zvýšeného počtu cyanobaktérií,“ informovali hygienici s tým, že v prípade dospelých zdravých osôb považujú vodu za prípustnú.
Treba si všímať, či voda nie je príliš zakalená
Cyanobaktérie alebo sinice sa za vhodných podmienok môžu premnožiť a sú na ne citlivé najmä deti.

„So schopnosťou tvoriť vodný kvet obsahujú látky, ktoré môžu u ľudí vyvolávať alergické reakcie ako dýchacie ťažkosti, kožné vyrážky a zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody so sinicovými jedmi sa môžu u jednotlivcov prejaviť ich toxické účinky črevnými problémami, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami hlavy, kŕčmi svalstva. Veľkým rizikom pre deti je aj hranie sa s touto kašou, ktorá vysychá a rozprašuje sa vo vzduchu,“ uvádzajú regionálni hygienici na jednej zo svojich webových stránok.
Dodávajú, že zistiť prítomnosť siníc vo vode je jednoduché.
„Treba si všímať, či voda nie je príliš zakalená, nepriehľadná, či nevytvára penu alebo zelenú kašu. Ak áno, radšej do nej nechoďte. Odradiť by vás mala odradiť aj zapáchajúca naplavenina na plážach.“
Premnožené cyanobaktérie hygienici zistili aj vo vode plážového kúpaliska Jazero v Košiciach, Gazarka Šaštín Stráže a na štrkovisku Čaňa.

Pripomínajú, že počas tohtoročnej kúpacej sezóny nie je možné na kúpanie využívať vodnú nádrž Ružiná, ktorú aktuálne napúšťajú.
„V lokalitách Krpáčovo - jazero, Nová Baňa - Tajch, vodná nádrž Duchonka a Lipovina - Bátovce bola zistená znížená priehľadnosť. V lokalitách Lipovina - Bátovce, Nová Baňa - Tajch, vodná nádrž Duchonka a Malé Leváre nebola dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba a na lokalite Čunovo pre ukazovateľ fosfor. Všetky tri ukazovatele patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a voda je vhodná na kúpanie,“ zverejnil v piatok 25. augusta na svojej webovej stránke Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).
Na kúpaliskách je možné nakaziť sa aj červami
Hygienici pripomínajú, že počas kúpanie nie je možné úplne vylúčiť kontakt s rôznymi druhmi mikroorganizmov, šíriacich sa vodou.