Folklórna spevácka skupina Pohronka vznikla v apríli roku 2016. Na jej založení sa podieľali Antónia Pulišová s dcérami Martinou a Danielou. Pri výbere názvu skupiny rodinu inšpiroval pseu-donym Tonkinho otca, Antona Gocníka – Pohrončan, ktorý rád písal poéziu, miloval hudbu, folklór a rodinu. Toto jeho vzácne dedičstvo sa v rodine Pulišovcov dedí z generácie na generáciu.
Myšlienkou Pohronky bolo priniesť medzi ľudí osvetu, že folklór funguje aj medzi viacerými generáciami. Folklórna spevácka skupina Pohronka je toho dôkazom, nie raz vystupovali na jednom pódium mama, jej dcéry a vnúčatá.
Prvé oficiálne vystúpenie speváckej skupiny sa uskutočnilo dňa 11. júna 2016 vo Veľkej Lehote na Folklórnom festivale Pod Inovcom.
FSSk Pohronka v zložení mama, dve dcéry a akordeonista Michal Faško sa prezentovala piesňami z Podpoľania. V tomto zložení mali možnosť účinkovať na rôznych verejných, ale aj súkromných podujatiach, kde si získali priazeň ľudí, nových priateľov a krásne zážitky.
Postupne sa dostali do povedomia ľudí. Veľký záujem bol o tradíciu čepčenia na svadbách. To dievčatá z Pohronky viedlo k tomu, aby svoju skupinku rozšírili o nové hlasy. A tak medzi seba prijali nové členky- Martu Faškovú, Veroniku Červenkovú, rod. Faškovú, Katku Höhnovú, rod. Loučičanovú, Majku Olajcovú, Julku Raffajovú, rod. Olajcovú, Janku Šurkovú, Kristínku Sebechlebskú, Evku Lieskovcovú, Anku Lieskovcovú. Na akordeóne ich aj naďalej sprevádza Michal Faško.
Istý čas skupinu sprevádzala aj Anežka Trubenová z Lovče. Na svadbách pri čepčení skupine vypomáha družba Juraj Hrmo. Z Pohronky sa teda stala veľká rodinná skupina, ktorú môže publikum vídať najmä na svadbách s pohronským alebo podpolianskym čepčením.
Okrem toho účinkujú na rôznych kultúrnych podujatiach, folklórnych festivaloch, súťažiach a tiež aj na rodinných akciách. Sú neodmysliteľnou súčasťou folklórnych podujatí, ktoré organizuje Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom.
Autor: FSSk Pohronka