V 30. rokoch minulého storočia bola osvetovo-kultúrna činnosť veľmi úzko spätá s učiteľmi v dedinskom prostredí. Výsledkom je aj založenie folklórnej skupiny Kýčera v roku 1933, ktorú inicioval miestny učiteľ a riaditeľ školy v časti Dobroč, Eugen Kollár.
Prvé zmienky o existencii popisuje kronika obce Čierny Balog, ktorá označuje Fsk Kýčera najprv len ako skupinu, neskôr už ako krojovanú či národopisnú skupinu. Zakladajúcimi členmi boli Štefan Kovalčík – Ľudkove, Ján Opatrný, Ondrej Kliment – Tutunajove, Jozef Giertli – Hipčík, Štefan Auxt – Fúrenec, Jozef Štulrajter – Dubec, Ján Rosík, Róbert Daxner – Pánbožko, Jozef Strelec – Kačica, Jozef Kovalčík – Kubove, Jozef Švantner – Felix, Ján Žabka, Peter Ťažký – Vojačík a Štefan Kupec – Katiak. Ich činnosť sa sústreďovala okolo základnej školy v Dobroči a v obci pôsobila ako kultúrno-osvetový článok. V roku 1936 vystriedal Eugena Kollára nový riaditeľ Jozef Gajdoš, ktorý prevzal aj vedenie skupiny.
Po roku 1989 dochádza k zmenám v celospoločenskom meradle. Folklórna skupina funguje pod správou obecného úradu a jej vedenie prevzali Ľubomír Medveď – Ondrík, Peter Auxt – Chudo a Pavol Ťažký – Meliška. Títo traja muži posunuli skupinu v oblasti scénického folklorizmu. Zmeny nastávajú nielen v štatúte, ale aj v spolupráci s muzikantmi. S folklórnou skupinou Kýčera od roku 2005 vystupuje ľudová hudba Kalo parno, ktorá neskôr zmenila svoj názov na Nátura. V roku 2007 sa organizačnou vedúcou stáva Miroslava Rosíková – Rárošove, ktorá spolu s umeleckým vedúcim Pavlom Ťažkým – Meliškom vedie skupinu do roku 2018.
Folklórna skupina Kýčera si od svojho vzniku prešla mnohými pomenovaniami. Od krojovanej či národopisnej skupiny až po súbor ľudových piesní a tanca. Zúčastnila sa mnohých významných festivalov a za svoju existenciu dosiahla mnohé ocenenia, čím patrila a dodnes patrí medzi dôležité dedinské folklórne skupiny. Vedúcimi osobnosťami sa vždy stávali muži, ktorí skupinu posúvali vždy o krok vpred a udržovali ju v nepretržitej existencii. V poslednej sezóne sa história mení a inováciu scénického folklorizmu na pôde folklórnej skupiny iniciujú dve mladé ženy Michaela Giertlová – Kubiakove a Gabriela Kováčiková – Miškove, a to s veľkou pomocou všetkých súčasných členov.
Od Balogu, od Balogu je názov najnovšieho, už tretieho CD albumu vydaného pod taktovkou folklórnej skupiny Kýčera, ktorý zaznamenáva piesne a zvykoslovie obce Čierny Balog. CD album bol nahraný a vydaný v roku 2021. Účinkujú na ňom všetky aktívne pôsobiace zložky – chlapčenská, mužská, ženská a dievčenská spevácka skupina, ľudová hudba Nátura, ale aj sólisti speváci a inštrumentalisti.
Kýčeristi tento rok pripravujú veľkú oslavu – 90 rokov činnosti, čo je úctyhodné číslo a patrične mu prináleží aj oslava, ktorú pripravujú na posledný novembrový víkend. Organizačnou vedúcou je Miroslava Rosíková, momentálne je skupina bez umeleckého vedenia, čiže o to je tu dôležitejšia spolupráca členov. Hudobne doprevádza kolektív ĽH Nátura, ale musíme sa poďakovať aj ĽH Čerešienka a ĽH Bartošovci (Šukovci), ktorí, keď je treba, sú ochotní nám pomôcť.
V súčasnosti máme cca 40 členov, ale tešíme sa na každého nového. Veď pôsobiť v kolektíve, kde sa vek pohybuje od 15 do 80 rokov, je určite veľmi inšpirujúce a poučné.
Autor: FSk Kýčera