Každý, kto hlbšie načrie do minulosti Brehov, dokazuje, že sa u nás ľudové umenie zrodilo, vytváralo, žilo a ešte aj dnes žije, hoci v menšej miere ako predtým.
Naším cieľom je zachovávať a dostať do povedomia slovenské zvyky a tradície, hlavne piesne.
Dnešné deti a mládež poznajú len málo z toho, čo nám tu naši predkovia zanechali. Možno povedať, že poznajú a oslavujú Vianoce alebo veľkonočné sviatky, ale to je len minimum zo zvykov a tradícií, ktoré sa na Slovensku uchovali. Preto sa im to snažíme každým svojím vystúpením pripomínať. Na Brehoch sa spievalo od nepamäti.
Dňa 21. 7. 1956 bolo prvé nahrávanie Brežských piesní československým rozhlasom na zvukový pás – Betlemská hviezda. Druhé nahrávanie – Brežianska svadba – sa uskutočnilo 6. 10. 1956.
Najskôr v obci pôsobila Brežská hrnčiarsko-spevácka skupina. Medzi jej členmi boli od najmenších detí, mládeže až po dospelých. Všetci spievali spolu. Pred zhruba 50 rokmi vznikol nápad založiť v škole folklórny krúžok, ktorý sa stále rozrastal aj o deti z nižších ročníkov, vrátane chlapcov. A tu sa neskôr zrodil detský folklórny súbor Brežan. Raz akýsi novinár napísal článok o úspešnom detskom súbore Brežanček, a tak súbor funguje pod týmto názvom až dodnes. Názov Brežan zostal pre folklórnu skupinu dospelých.
Súčasná zostava
Anastázia Maslenová, Ľudmila Zimermanová, Ružena Šalková, Veronika Lenčová, Vlasta Lenčová, Janka Zimová, Magdaléna Svetíková a Emília Kováčová. Od mája tohto roku je vedúcou súboru Katarína Michalcová. Hronku v súčasnosti na gombíkovom akordeóne hudobne sprevádza Rudolf Gábriš.
Ako život v obci plynul ďalej, nových členov do speváckej skupiny Brežan nepribúdalo, práve naopak. Ubúdalo najmä chlapov, až sa zo skupiny vytratili úplne. V súbore zostali spievať len ženy. V roku 2000 sa súbor premenoval na ženskú spevácku skupinu Hronka, ktorú až do mája tohto roku 23 rokov viedla Anastázia Maslenová. V súčasnosti má Hronka 9 členiek a stále hľadá nové, aby sa skupina rozšírila a omladila. V Hronke je len jedna pracujúca členka, ostatné sú dôchodkyne.
K vzťahu k folklóru a tradíciám neviete nikoho prinútiť. Človek sa s tým musí narodiť a mať v srdci. Mnohé sme na Brehoch nevestami, ale nie je dôležité to, kde sme sa narodili, ale kde sme zapustili svoje korene. Brehy nám prirástli k srdcu. Dnešné ženy veľmi nie sú ochotné obetovať svoj voľný čas na úkor svojej rodiny a svojho osobného voľna.
Hronka nahrala tri cédečka. Hronka (2008), kde je 28 pesničiek, Hronka 2 (2010) pod názvom K Tebe volám v piesni, kde je 17 skladieb a v roku 2013 vyšla Hronka 3 pod názvom Brežiansky kostolík s 28 pesničkami.
ŽSS Hronka sa zúčastňovala a zúčastňuje na rôznych regionálnych i mimoregionálnych vystúpeniach. Najznámejšia je súťaž Spievam – spievaš – spievame vo Voznici, ktorá sa konávala každé dva roky a kde Hronka obsadila v rokoch 2005, 2009, 2017 a 2019 1. miesto, pričom v roku 2005 a 2017 s postupom na krajské kolo. V roku 2023 sa súťaž konala v júni v Žarnovici. Hronka tam obsadila zlaté pásmo s postupom na krajské kolo do Čierneho Balogu, ktoré bude v októbri tohto roku.
Hronka v roku 2009 účinkovala aj v Kapure. V roku 2016 natáčala pre TV8 ľudové piesne z Brehov, v roku 2017 páranie peria pre RTVS a v roku 2018 opäť pre TV8 Zaspievaj si ľudovku – špeciál Ľudové zvyky. Prehliadky vystúpení na folklórnych slávnostiach na Podhorí boli s pásmami Svadba (2004), Na púti (2005), Predaj hrncov (2006), Varenie lekváru (2008) a pásmo piesní (2016).
ŽSS Hronka ďakuje obecnému úradu, poslancom obecného zastupiteľstva a všetkým ostatným sponzorom, ktorí nám akoukoľvek finančnou čiastkou prispeli na ušitie nových krojov. Každého, komu len trochu bije srdce pre hudbu, melódiu a peknú pieseň a má chuť podeliť sa s tým aj s inými ľuďmi chceme touto cestou pozvať do našej skupiny (mládež, ženy a mužov, uvítame aj s hudobným nástrojom), aby sme rozšírili naše rady.
Autor: ŽSS Hronka