Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik z Buzitky sa vyformoval v roku 2012. Nadväzuje na divadelnú a folklórnu činnosť obce, ktorej počiatky siahajú do rokov 1926 a 1967.
Buzitka ako malá novohradská dedinka medzi Lučencom a Fiľakovom vznikla rozparcelovaním veľkostatku Coburgovcov po vzniku Československej republiky. Pozemky sa prideľovali príslušníkom československých legionárov, ktorí tak založili a vybudovali kolóniu Bozita, dnes Buzitka. Položili základy nielen obce, ale aj kultúry.
Názov súboru Dubkáčik vznikol odvodením od bývalej dominanty chotára obce, 500-ročného duba, pod ktorým sa odfotografoval aj bulharský cár Ferdinand Coburg pri návšteve svojich majetkov. Počas dlhej histórie súboru sa v divadelnej či folklórnej zložke vystriedalo veľa pozoruhodných osobností, ktoré dávali súboru svoju tvár.
Medzi takéto osobnosti nesporne okrem iných patrili Václav Müller – režisér divadelných hier a zakladateľ Spolku divadelních ochotníků 1926, Marta Macková – režisérka divadelných inscenácií estrádneho charakteru, Anton Lupták st. – inštrumentalista a fujarista, Ladislav Macko – režisér divadelných hier, Štefan Cabala – choreograf, vedúci folklórneho krúžku 1967, Anna Luptáková – speváčka ľudových piesní a fujaristka, Anton Malček st. – ochotnícky herec.
V roku 2016 sa popri mládežníckom a dospelom kolektíve vyformoval aj detský kolektív súboru – Malý Dubkáčik. Súčasnú členskú základňu tvoria obyvatelia z obce Buzitka a blízkeho okolia okresu Lučenec. Umeleckými vedúcimi sú manželia a pedagógovia Veronika a Matej Balážovci. Hudobný sprievod je v podaní Podjavorskej muziky zo Zvolenskej Slatiny s predníkom Michalom Brodnianskym. Repertoár súboru tvorí tradičná ľudová kultúra regiónu Novohrad. Prio-ritne sa venujú spracovaniu duchovnej kultúry obcí Polichno, Ábelová, Veľký Lom a Buzitka.
V roku 2018 vydali debutový hudobný nosič – Dedinské pesničky Novohradu. Súbor sa podieľa na tvorbe vlastných profilovaných programov – Zabudnutý NVHRD, Kračún v kožúšku, Krčma u Ťapákov, Svadobné veselie v Novohrade. Budúcim nevestám ponúka svadobné čepčenie v krásnych krojoch ábelovského typu. Sú spoluautormi výstav, prednášok a výchovných koncertov Folklór zo strechy Novohradu a Rodným krajom Novohradu.
K domácim oceneniam a úspechom patrí zlaté a strieborné pásmo z krajských kôl súťaže Eniki Beniki 2023 a 2017, strieborné pásmo z krajských kôl Nositelia tradícií 2018 a Vidiečanova Habovka 2019. V roku 2022 a 2023 získali 1. miesto v prezentácii ľudových krojov Novohradu v meste Sečany (Maďarsko).
Na záver pár slov s odkazom pre malých aj veľkých nadšencov folklóru a divadla: Zavítajte do kolektívu veselých a folklórom nadšených ľudí a zažite s nimi veľa príjemných, nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.
Autor: FaDS Dubkáčik