Krásy Gemera a Malohontu, ktoré turisti veľakrát objavia len náhodne, možno spoznať aj vďaka atraktívnej akcii s názvom Vrchárska koruna Gemera. Vyvrcholí 30. novembra.
Zámerom je pritiahnuť ľudí do prírody na bicykli alebo pešiu turistiku a prezrieť si dvadsať miest, ktoré by si bežne za cieľ svojho výletu nevybrali, pretože sú málo známe.

Avšak Plešivecká planina so Serényiho cisternou, Slavošovský tunel aj Gemerské spojky, vyhliadkové miesto Lipovec, horáreň Sinec, Bodnárka – Serov Prieloh, Chata Gápel, útulňa Gálová, Kráľova hoľa, Klenovská Poľana, Sviniarky – Muránska Huta, Zádielska dolina, Rákoš – Gotická cesta I., sedlo Dielik, sedlo Diel a Chlipavica, Chata Parajka, Koniarska Planina, Tŕstie, Kučelach, Gerlašská skala či rozhľadňa na Prielohu – Belákove, majú rozhodne návštevníkom čo ponúknuť.
„Vrchárska koruna Gemera vznikla podľa vzoru Vrchárskej koruny Valašska,“ informujú Števo a Libor na oficiálnej webovej stránke akcie s tým, že Gemer je krásnym a zároveň nedoceneným regiónom, ktorý stojí za spoznávanie.
Tohtoročná akcia je rozbehnutá už od 1. apríla a vyvrcholí 30. novembra.
Hlavná kategória obsahuje 20 cieľových bodov.
„Po dosiahnutí cieľového bodu vlastnými silami sa odfoťte s bicyklom tak, ako je to požadované pri jednotlivých bodoch. Fotky následne posielajte ako dôkaz, že ste bod dosiahli. Odoslanie poslednej fotky z vrcholu určí vaše poradie v kategórii. Boli by sme radi, keby ste tieto výlety brali ako zábavu a spoznávanie nášho regiónu, nie ako boj o stupne víťazov,“ píše sa na webovej stránke vk-gemer.sk.

„Nasadnite na bicykel a spoznajte nepoznané miesta nášho regiónu, Každý, kto zdolá všetky stanovené ciele, získa diplom a skvelé odmeny. Nemusíte ich ale zdolať všetky. Zmyslom celej akcie je v prvom rade motivovať ľudí k pohybu a ukázať im zaujímavé, mnohokrát nepoznané miesta Gemera – Malohontu,“ motivujú k účasti na akcii z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer.
Miesta, na ktoré Vrchárska koruna Gemera láka, sú skutočne atraktívne.
Plešivecká planina – Serényiho cisterna
Rozprestiera sa v Národnom parku slovenský kras. Návštevníci tu nájdu stovky závrtov a dvesto jaskýň. Nachádza sa tu aj Zvonivá jama. Ide o vyše sto metrov hlbokú priepasť. Zaujímavosťou je Serényiho cisterna. Ide o akumulačnú nádrž na dažďovú vodu, ktorú skolaudovali v roku 1914. Mala slúžiť ako zásobáreň vody pre pasúci sa dobytok. Dokázala zadržať až 960 metrov kubických vody. Pomenovali ju Vojtechovi Serényim, vtedajšom uhorskom ministrovi poľnohospodárstva. Účastníci Vrchárskej koruny Gemera musia návštevu tohto miesta zdokumentovať fotografiou v pozadí s cisternou alebo smerovníkom. Miesto štartu je v Plešivci.
Slavošovský tunel – Gemerské spojky
Ide o železničný tunel dlhý 2,4 kilometra a viadukt, cez ktorý nikdy neprešiel vlak. Trasa sa začína v Lubeníku. Neskôr sa napája na označenú cyklotrasu, prechádzajúcu obcou Chyžné, popri nenápadnom kostolíku, v ktorom sa ukrýva oltár od majstra Pavla z Levoče. Ďalej vedie cez lúky do Magnezitoviec. Za dedinou je stúpanie na viadukt, odkiaľ sa naskytne výhľad na krajinu, zmenenú banskou činnosťou. Povinná je fotografia s tunelom alebo informačnou tabuľou.
Chata Gápel
Malebná chata s nádherne upraveným okolím, studničkou a jazierkom. Z Dobšinej až takmer priamo k nej vedie modrou farbou značená cyklotrasa, smer Voniarky. Zaujímavosťou je náučný chodník s názvom Po stopách baníctva. Účastníci Vrchárskej koruny sa musia odfotiť s bicyklom a chatou v pozadí.
Útulňa Gálová
Ide o komfortnú turistickú útulňu s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu či údolie Slanej. Vedie k nej trasa z Dobšinej, po náučnom chodníku Po stopách baníctva. Prechádza popri chate pod Stromišom. Po stúpaní po štátnej ceste smerom na Dobšinský kopec (zelená cyklotrasa) treba po približne 3,5 km odbočiť prudko doprava na starú asfaltovú cestu. „Za zákrutou a rampou sa držíme vpravo na šotolinovej ceste a príjemným stúpaním sa napojíme na legendárnu Cestu hrdinov SNP (červená turistická značka), ktorá kľukato vedie až k útulni, pričom odmení nádhernými výhľadmi,“ uvádza sa na stránke Vrchárskej koruny Gemera s tým, že povinné je foto s bicyklom a útulňou v pozadí.
Chata Parajka
Poľovnícka chata nad Revúcou stojí pod majestátnym Kohútom. Poskytuje príjemné posedenie pri drevenom stole na prekrytej terase vstupu. V letných horúčavách výletníkov osvieži čerstvá voda zo studničky pred chatou, ku ktorej trasa, poskytujúca pekné výhľady do doliny Zdychavky, vedie z Revúcej. Potrebné je odfotiť sa s bicyklom a chatou v pozadí.
Bodnárka – Serov prieloh
Na lúke uprostred lesov stojí poľovnícka chata s príjemným miestom a krásnym výhľadom na Revúcu. Trasa k nej sa začína v Revúcej. Žltá turistická značka prevedie výletníkov dlhou Kúpeľnou ulicou, kde kedysi boli revúcke kúpele, a ešte dlhšou záhradkárskou osadou. Povinné je foto s chatou v pozadí.
Klenovská Poľana
Na jednom z najkrajších vyhliadkových miest v Slovenskom Rudohorí sa výletníkom naskytnú pohľady na Sinec, Slopovo, Klenovský vepor, Fabovu hoľu, Hradovú s Okrúhlou skalou či Voniacu a nad tým Nízke Tatry s Kráľovou hoľou. Trasa sa začína v Tisovci. Povinná je fotografia s bicyklom a výhľadom na Okrúhlu skalu. Môže byť aj s iným výhľadom.
Kučelach
Ide o horskú osadu v južnej časti masívu Fabovej hole so starými lazníckymi domčekmi. Trasa sa začína v sedle Zbojská a vedie po modrej cyklotrase č. 2570. Cieľový bod sa nachádza pri smerovníku v sedle, kde je potrebné odfotiť sa s bicyklom a smerovníkom v pozadí. Ak je dobré počasie, výletníci sa tu môžu kochať výhľadmi na Kľak, Veľkú Stožku aj kráľovohoľskú časť hrebeňa Nízkych Tatier.