TUHÁR. Malá horská obec Tuhár v okrese Lučenec značne ušetrí vďaka Slnku. Vďaka energii z centrálnej hviezdy slnečnej sústavy je atraktívnejšie aj oddychové miesto, nachádzajúce sa pár metrov nad dedinou.
V Tuhári sa darí realizovať aj ďalšie projekty, zamerané na ekológiu a zmiernenie dopadov negatívnych zmien klímy.
Na streche budovy Obecného úradu v Tuhári v týchto dňoch namontovali 26 solárnych panelov. Vďaka nim by mala obec ušetriť až 78 percent nákladov na elektrickú energiu. Prebytky vyrobenej energie budú ukladať v baterke. Budú zdrojom pre verejné osvetlenie.

„Uspeli sme so žiadosťou o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov na vybudovanie vlastnej obecnej fotovoltickej elektrárne, ako lokálneho zdroja elektrickej energie. Projekt podporila Slovenská inovačná energetická agentúra. Z Operačného programu Kvalita životného prostredia sme získali 28 471,40 eur, pričom projekt je spolufinancovaný Európskou úniou,“ ozrejmil Peter Čeman, starosta Tuhára s tým, že spolufinancovanie obce prestavuje 5 percent.

"Predpokladám, že peniaze, ktoré obec do toho vložila, sa vrátia v priebehu 3 - 4 rokov," dodal.
Čeman zároveň ozrejmil, že v obci mali združené odberné miesto na budove kultúrneho domu a požiarnej zbrojnici.
„To na požiarnej zbrojnici sme zrušili. Prepojili sme to na jedny „hodiny“ na obecnom úrade. Teraz v súvislosti s využitím elektrickej energie z našej fotovoltickej elektráne, hovoríme aj o verejnom osvetlení,“ dodal Čeman a priblížil, ako to bude fungovať.
„Prebytky energie zo slnka budeme ukladať do 15 kilowattovej baterky. Vďaka tomu budeme môcť zrušiť aj odberné miesto verejného osvetlenia, keďže zdrojom energie bude preň spomínaná baterka. Predpokladám, že počas letným mesiacov, kedy sú noci kratšie, budeme vďaka tomuto kroku svietiť zadarmo. Uvidíme, ako vydrží v zime. Tu je riešením prepnutie do normálneho režimu odberu zo siete,“ konkretizoval starosta.
Dodal, že životnosť spomínanej batérie je 12 rokov.
Ďalšie plány sa týkajú predaja prebytkov energie.