HAJNÁČKA. Lom nad Kostnou dolinou, ktorá je súčasťou jediného slovenského UNESCO geoparku, už pozná dôverne. Napokon už niekoľkokrát z neho odišiel s mimoriadnymi úlovkami, ktoré mohli vidieť aj návštevníci múzeí.
Ladislav Oravec, amatérsky mineralóg, tu totiž v roku 2016 našiel najväčší modrý zafír v bazalte, aký dovtedy spomínaná lokalita vydala. Drahokam veľký 1,43 cm nazval Kráľom.
Po druhýkrát mal dôvod na radosť v júni 2020, keď našiel ďalší, ešte väčší. Modrý zafír veľký 1,8 cm pomenoval Cisárom.
Netušil, čo našiel
Nadšenec z Fiľakova sa netají, že by chcel nájsť rekordný modrý zafír, ktorému by dal meno Sultán. Preto sa aj nedávno vydal do lomu.
Domov sa však nevrátil s drahokamom, ale ďalším unikátnym nálezom. Najprv netušil, čo vlastne medzi kameňmi na lesnom chodníku, smerujúcom do lomu, našiel.

„Zvláštny pórovitý predmet slonovinovej farby ma hneď zaujal. Medzi šedým čadičom na chodníku bol neprehliadnuteľný. Rozhodol som sa ho poslať svojmu známenu Danielovi Ozdínovi z Katedry mineralógie a petrológie na Univerzite Komenského. Nemal som ani tušenie, čo by to mohlo byť,“ priblížil Oravec.
Keď sa dozvedel, čo v lokalite neďaleko Hajnáčky a Gemerského Jablonca našiel, zostal v nemom úžase.
„Je to 3,6 milióna rokov starý tretí prst z kopýtka tapíra, ktorý žil kedysi na tomto území,“ objasnil amatérsky mineralóg.
Toto neobjavia hocikedy a hocikde
Jeho slová pre MY Novohrad potvrdil aj spomínaný odborník z bratislavskej univerzity.
„Keďže ja som mineralóg a toto je paleontologická záležitosť, nález som konzultoval s profesorom Martinom Sabolom, ktorý dlhé roky robil výskum práve v Kostnej doline. Jeho paleontologické nálezy putovali do múzea v Rimavskej Sobote, kde je k tejto významnej lokalite expozícia. Potvrdil, že ide o pozostatok tapíra, živočícha, ktorý tu pred miliónmi rokmi žil, avšak počas vulkanickej činnosti zahynul,“ objasnil Ozdín.
Podľa neho ide o unikátny nález, aký nie je možné objaviť hocikedy a hocikde.