RIMAVSKÁ SOBOTA. Z obyčajnej náhody sa zrodil obrovský úspech. Veď preraziť v silnej konkurencii vyše 500 amatérskych a profesionálnych dizajnérov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú navrhnúť „oblečenie“ pre lietadlo známej spoločnosti, nie je vôbec jednoduché.
Éve Kerényi, riaditeľke Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote, sa to podarilo.
Na to, že by mohla byť autorkou dizajnu vonkajšieho vzoru Airbusu A321neo leteckej spoločnosti Wizz Air, by ešte donedávna vôbec nepomyslela.
„Dodnes je pre mňa priam neuveriteľné, že som víťazkou celosvetovej súťaže. Dozvedela som sa o nej náhodne na sociálnych sieťach. Popravde, bola som presvedčená, že v nej môže uspieť jedine profesionálny dizajnér s dlhoročnými skúsenosťami s najmodernejšími grafickými softvérmi a tiež takí, ktorí už v minulosti tvorili pre rôzne aerolínie,“ povedala ambiciózna a mimoriadne kreatívna Rimavskosoboťanka.
Dosiahla úspech, získala atraktívnu cenu
Keď jej v e-mailovej schránke pristála správa od manažérky z oddelenia komunikácie spomínanej leteckej spoločnosti, vykríkla od radosti.

„Práve som pracovala na vizuáli jednej z výstav v našom múzeu. Keď som si prečítala správu, vyskočila som spoza písacieho stola a vykríkla od radosti. Kolegovia vo vedľajších kanceláriách si určite pomysleli svoje,“ spomenula Kerényi s úsmevom. V tom čase v múzeu pôsobila ako kurátorka.
Dodala, že správa o víťazstve bola pre ňu obrovským šokom, no zároveň nesmiernou poctou.
Okrem víťazstva v prestížnej súťaži, ktoré ju potešilo najviac, získala aj poukážku v hodnote dvetisíc eur.
„Môžem ju využiť na rezerváciu leteniek od spoločnosti Wizz Air do všetkých jej destinácií, od Islandu, cez Blízky Východ až po Maldivy,“ prezradila historička s tým, že rada spoznáva nové krajiny a ich kultúru.
„Leteckú dopravu Wizz Air som doposiaľ na potulkách svetom využívala najviac, keďže má základňu v Budapešti. Absolvovala som ňou lety do Bruselu, Ríma, Milána, Londýna, Lisabonu, Madridu, Barcelony či Dubaja, kde som cestovala na svetovú výstavu,“ vymenovala riaditeľka múzea.
Inšpirovalo ju lístie
Čo sa týka tvorby víťazného dizajnu livreje pre Airbus A321neo priblížila, že hlavnou témou bola udržateľnosť, keďže spoločnosť Wizz Air sa podľa ocenenia CAPA Award stala celosvetovo najviac ekologicky udržateľnou leteckou spoločnosťou.
„Tým pádom bolo úlohou zakomponovať zelenú farbu do pôvodnej livreje lietadla. Samozrejme, pri tvorbe som musela dodržiavať niekoľko striktných pravidiel. Napríklad odtiene ružovej a fialovej, ktoré tvoria farebný základ WizzAir, som meniť nemohla. Tiež som musela použiť presný odtieň zelenej, ktorý určila spoločnosť. Ďalej boli vyznačené časti lietadla, ktoré sa kolorizovať môžu, a ktoré nie. Logá Wizz Air a Fly the Greenest museli zostať nedotknuté,“ konkretizovala Kerényi.

Podľa jej slov novú livrej uvedeného typu lietadla z Wizz Air ešte oficiálne nepredstavili.
„Pracujú na jej prevedení z grafickej podoby do technickej reality, takže na konečný výsledok priamo na lietadle si ešte treba počkať. Prezradím len toľko, že pri tvorbe ma inšpirovalo lístie.“
Pandémiu využila na štúdium
Éva Kerényi tvorí intuitívne. Nerobí si náčrty, nepripravuje viacero návrhov, z ktorých by si neskôr zvolila finálnu verziu.