MADAČKA. Sú svetovým unikátom, ktorý možno nájsť len v pár obciach, ležiacich v severozápadnej časti Novohradu a na jeho hranici s Podpoľaním a Hontom.
Častokrát sú ukryté v burine, kríkoch, naklonené k zemi. Niektoré sú už nenávratne preč, keďže sa časom rozpadli.
Novohradské náhrobníky zaujmú svojim typickým vzhľadom a výzdobou. Každý z nich je originálom.
„Oltárový typ kamenného náhrobníka sa dodnes zachoval v jedenástich obciach, konkrétne Madačke, Nedelišti, Ábelovej, Hornom a Dolnom Tisovníku, Veľkom Lome, Suchom Brezove, Sennom a Červeňanoch. Možno ich nájsť aj v zaniknutých obciach Lešť a Turie Pole. Mohli by sme k nim zaradiť aj Polichno, kde vznikali zaujímavé podoby drevených náhrobných dosiek,“ ozrejmil historik Ján Aláč pre MY Novohrad ešte v roku 2018.
A práve v osade Madačka, patriacej pod Ábelovú v okrese Lučenec, sa rozhodli skvostnú súčasť nášho kultúrneho dedičstva ratovať z buriny a pichľavých kríkov.
Za akciou, v rámci ktorej v chalupárskom raji vyčistili celý cintorín, je 17-ročný Tomáš Beňo z Lučenca, trpiaci Aspergerovým syndrómom.

Na pomoc si prizval aj kamarátov s Downovým syndrómom a autizmom. Pridali sa ďalší ľudia z Komunitného centra 3Pé v Lučenci, tiež z OZ Hans, pomocnú ruku neodmietli ani z Ábelovej.
A keď tamojší chalupári videli, čo sa deje v zarastenom cintoríne, tiež sa chopili hrablí, nožníc, píl aj krovinorezov.
Novohradský fenomén ho fascinuje
„História Novohradu a najmä spomínané náhrobníky ma fascinujú. Na cintoríne v Madačke som bol po prvýkrát vlani v decembri. Mrzelo ma, že náhrobníky boli ukryté v kríkoch. Keď som sa sem vrátil cez leto, rástla tu burina a rovnako ich nebolo vidieť. Rozhodol som sa toto miesto skultúrniť. Pozval som kamarátov, pridali sa ďalší ľudia, čo ma veľmi teší. Pomôcť nám prišiel aj historik Ján Aláč, ktorý sa náhrobníkom venoval aj vo svojej knihe,“ povedal ambiciózny tínedžer, ktorý je členom Mestského mládežníckeho parlamentu v Lučenci.

Pripomenul, že v budúcnosti by rád pokračoval v propagácii týchto náhrobníkov.
„Uvažujem nad projektom náučného chodníka v rámci rozvoja cestovného ruchu v Novohrade,“ dodal počas čistenia náhrobníka z roku 1881.
Chcú byť užitoční
Tomáš má veľkú oporu vo svojej mame, ktorá je pracovníčkou spomínaného komunitného centra a členkou OZ Hans. V sobotu 7. októbra si aj ona vyhrnula rukávy a pustila sa do čistenia madačského cintorína.

„V centre sa venujeme zdravotne znevýhodneným deťom nielen s Aspergerovým a Downovým syndrómom či autizmom, ale aj detskou mozgovou obrnou. Touto aktivitou chceme ukázať, že vedia byť prínosom pre spoločnosť a keď im dáme šancu, tak môžu byť užitočné. Spoločné aktivity sú pre ne vynikajúcou formou socializácie,“ povedala Vlasta Piecková Beňová.
Obec akciu uvítala
Brigádu v cintoríne uvítal aj Jaroslav Maslen, starosta Ábelovej, pod ktorú Madačka patrí.

„Cintorín patrí evanjelickej cirkvi. Bol skutočne v žalostnom stave. Malá obec, akou je Ábelová, nemá peniaze na jeho údržbu. Priamo v dedine máme ďalší cintorín, väčší. Takže je s tým problém, avšak v rámci možností sa ich snažíme udržiavať. Problémom sú najmä umelé kvety. Ide o odpad, ktorý sa nedá recyklovať. Musíme ho prácne odnášať a zaplatiť za jeho likvidáciu,“ vyjadril sa starosta s tým, že každoročne obec vyvezie z cintorínov aj dva kontajnery odpadu.
„Vyjde nás to minimálne 500 eur,“ vyčíslil Maslen. „Pre malú dedinu je aj to veľký peniaz. Nemáme to z čoho financovať, v podstate ani ľudí, ktorí by cintoríny udržiavali. Preto túto akciu skutočne vítam. Mimochodom, je aj dobre načasovaná, keďže sa blíži Sviatok všetkých svätých,“ dodal.
Pripomenul, že v Madačke ide o veľmi starý cintorín s náhrobníkmi starými aj vyše 200 rokov. „Určite by bolo dobré, aby sa zachovali ako súčasť kultúrneho dedičstva aj pre budúce generácie,“ zakončil Maslen.